Przejdź do treści
3
4
5
Przejdź do stopki

ŚDM

Treść

17 CZERWCA 2016

Dla osób, które przyjadą na ŚDM bez rejestracji, by spotkać się z papieżem Franciszkiem, zostaną przygotowane bezpłatne wejściówki na Campus Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką – poinformował koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM bp Damian Muskus.
Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz mówił podczas prezentacji oficjalnego programu wizyty Ojca Świętego w Polsce, że na spotkania z papieżem - zwłaszcza w Campusie Misericordiae - zaproszeni są nie tylko ludzie młodzi, ale wszyscy. „Nie ma ograniczeń. Wszyscy mogą przybyć: ci którzy się zgłosili, ci którzy wykupili pakiet i ci którzy przyjdą spontanicznie” - podkreślił kard. Dziwisz. „Zapraszamy wszystkich, zwłaszcza na Campus Misericordiae, bo tam wszyscy znajdą miejsce” – dodał.
Bp Damian Muskus podkreślił, że zarejestrowani uczestnicy ŚDM będą mogli skorzystać z przygotowanych dla nich pakietów pielgrzyma (wyżywienia, noclegów) i będą mieli dostęp do sektorów znajdujących się bliżej ołtarzy, zarówno na Błoniach jak i w Campusie Misericordiae.
„Sektory tzw. zewnętrzne będą przeznaczone dla osób, które będą spontanicznie przybywać do Krakowa. Żeby jednak ruch ten nie był niezorganizowany planujemy przygotowanie bezpłatnych wejściówek, które zostaną rozdystrybuowane do polskich diecezji i krajów sąsiednich” – mówił bp Damian Muskus. Dodał, że Komitet Organizacyjny ma sygnały, że do Krakowa wybierają się pielgrzymi m.in. z Czech i Słowacji. Rozwiązanie to dotyczy osób, które nie są zainteresowane udziałem w całotygodniowym programie ŚDM, a chciałyby spotkać się z papieżem Franciszkiem podczas jednego z czterech wydarzeń: powitania Ojca Świętego, Drogi Krzyżowej, czuwania modlitewnego z młodymi i Mszy św. kończącej ŚDM.
Jak zaznacza Komitet Organizacyjny podczas powitania papieża oraz Drogi Krzyżowej na Błoniach większość miejsc w sektorach będzie zarezerwowana dla pielgrzymów zarejestrowanych. Pozostałe osoby, które nie dokonają rejestracji, będą mogły zająć miejsca w sektorach zewnętrznych i w Parku Jordana. Nie przewiduje się dla nich kart wstępu z wyznaczonym miejscem w sektorze.
Bardziej otwarty charakter mają mieć spotkania w Campus Misericordiae, choć i tu młodzież zarejestrowana na ŚDM, otrzyma w pakiecie pielgrzyma karty wstępu do sektorów leżących bliżej ołtarza. Jednak przewiduje się dystrybucję darmowych kart wstępu dla pielgrzymów niezarejestrowanych, które umożliwią wejście do konkretnego sektora zarówno na sobotnie czuwanie, jak i na niedzielną Mszę św.
Kurie diecezjalne z początkiem lipca mają poinformować, ile takich kart wstępu na Campus Misericordiae będą potrzebowały. Wraz z ich otrzymaniem grupy przybywające autokarami zostaną poinformowane o miejscu parkingowym oraz o trasie dojścia do wyznaczonego sektora.
Peleryna przeciwdeszczowa, wielofunkcyjna chustka na głowę, koronka w formie bransoletki i ręcznik z mikrofibry w formie szalika znajdą się w plecaku pielgrzyma Światowych Dni Młodzieży.
„Funkcjonalność była podstawowym założeniem przy tworzeniu plecaków” – mówi Anna Chmura z Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016. W plecaku znajdują się peleryna przeciwdeszczowa, na której można usiąść w czasie słonecznej pogody, wielofunkcyjna chustka, która może służyć jako nakrycie głowy, ale także jako opaska na rękę lub szyję; bransoletka, która służy także do odmawiania Koronki do Bożego Miłosierdzia; ręcznik z mikrofibry w formie szalika, który jest gadżetem ŚDM z napisem „Amazing Poland”.
Plecaki ważą do 350 gram i są w kolorach ŚDM: żółtym, czerwonym i niebieskim. Komitet Organizacyjny przygotował 625 tys. plecaków – w tym 25 tys. plecaków dla wolontariuszy, bo – jak mówią organizatorzy – każdy wolontariusz jest pielgrzymem. Plecaki trafią do zarejestrowanych pielgrzymów ŚDM.
Poza plecakiem pielgrzyma do uczestników ŚDM trafi pakiet trzech publikacji: przewodnik pielgrzyma z informacjami logistycznymi, modlitewnik, który pomoże przeżywać liturgie ŚDM a także książeczka „Jezu, ufam Tobie” na temat Bożego Miłosierdzia. W pakietach dodatkowych znajdą się także mapy, identyfikatory czy talony żywnościowe.
kjk
(smds@smds.pl)
 

10 CZERWCA 2016

Katechezy dla pielgrzymów w czasie Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 odbywać się będą w 283 lokalizacjach i w ponad 30 językach – informuje Komitet Organizacyjny w raporcie o stanie przygotowań. Głównym miejscem katechez będą kościoły, ale ze względu na przewidywaną dużą liczbę uczestników świątynie nie będą w stanie pomieścić wszystkich pielgrzymów. Dlatego miejscem głoszenia nauk będą także miejskie place i w hale sportowe. Wiadomo, że katechezy w języku angielskim będą głoszone m.in. na Tauron Arenie a jednym z miejsc katechez w języku polskim będzie stadion Cracovii.
Na pewno nauczanie biskupów będzie można usłyszeć w językach: angielskim, arabskim, armeńskim, białoruskim, chorwackim, czeskim, duńskim, luksemburskim, francuskim, hiszpańskim, holenderskim / niderlandzkim, japońskim, kambodżańskim (khmerskim), kantońskim, koreańskim, litewskim, łotewskim, mandaryńskim, niemieckim, norweskim, polskim, portugalskim, rosyjskim, rumuńskim, słowackim, słoweńskim, szwedzkim, ukraińskim, węgierskim, wietnamskim, włoskim.
Nauki będą głoszone przez kilkuset biskupów, a ich tematem będzie miłosierdzie. Biskupi ci są wybierani przez Papieską Radę ds. Świeckich. Jak informuje Komitet Organizacyjny, ich nazwiska będą podane, ale informacja, który biskup w jakiej lokalizacji spotka się z pielgrzymami, nie będą udostępniane z wyprzedzeniem. Spotkanie obejmować będzie także pytania od młodych, Eucharystię oraz możliwość spowiedzi. Każde spotkanie będzie animowane przez wybrane wspólnoty młodych. Katechezy będą się odbywały od środy 27 lipca do piątku 29 lipca w godzinach 9.30–13.00. Każdego dnia będzie inny temat katechezy, zatem od środy do piątku pielgrzymi będą mieli możliwość wysłuchania trzech katechez.
Wśród miejsc głoszenia katechez będzie również namiot ustawiony na terenie Kampusu JPII w Jerzmanowicach. Jeszcze tylko przez tydzień można się zapisywać na to wydarzenie. W Jerzmanowicach młodzi ludzie będą mogli wziąć udział we wspomnianych katechezach, Mszach św., ale także koncertach czy spotkaniach z ludźmi wartymi poznania. W dniach wydarzeń centralnych z udziałem papieża Franciszka młodzież będzie dojeżdżać do Krakowa autokarami wynajętymi przez diecezję, by tam korzystać z możliwości, jakie daje pakiet pielgrzyma. Jego wykupienie umożliwia jednocześnie dostanie się do bliższych sektorów w czasie spotkań z Ojcem św. W trakcie trwania Kampusu organizator, diecezja sosnowiecka, gwarantuje wyżywienie, noclegi w szkołach, w salach lekcyjnych, dojazd do granic Krakowa. Trzeba jednak wykupić krakowski „pakiet pielgrzyma” w kwocie 200 zł., które wpłacamy w momencie zapisu w swojej parafii. Osoby niepełnoletnie muszą przybyć do Kampusu pod opieką osoby pełnoletniej.
Kampus przeznaczony jest dla osób w wieku 15 - 35 lat i potrwa od 26 do 31 lipca. Dojazd do i z Jerzmanowic każdy uczestnik organizuje we własnym zakresie lub wspólnie ze swoją parafią. Karty zgłoszenia dla osób niepełnoletnich oraz dorosłych można ściągnąć i wydrukować ze strony www.smds.pl.
Jak informuje wojewoda krakowski Józef Pilch, do pomocy przy zabezpieczeniu ŚDM ministerstwo obrony narodowej oddelegowało 3 tys. żołnierzy, dwa śmigłowce dyspozycji delegacji towarzyszącej Ojcu Świętemu Franciszkowi, dwa śmigłowce do przewozu VIP-ów oraz dwa zapasowe. W ramach zabezpieczenia medycznego ze strony wojska powstanie specjalny sztab medyczny. W gotowości do reagowania kryzysowego będzie czekało 20 czteronoszowych wozów sanitarnych i grupa samolotów Casa do szybkiego transportu powietrznego rannych. Wojsko przekazało też 5 tys. namiotów, które będą spełniać rolę polowych obiektów szpitalnych. Teren Brzegów i Wieliczki został też sprawdzony przez służby wojskowe pod względem bezpieczeństwa od obecności materiałów wybuchowych. Będzie więc bezpiecznie!
Do udziału w centralnych wydarzeniach Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 zgłosiło się już blisko 600 tys. uczestników. Tyle zgłoszeń to rekord w porównaniu ze spotkaniami organizowanymi w innych krajach. Spośród wszystkich zarejestrowanych dotąd osób, 170 tys. to Polacy. W spotkaniu z papieżem w Krakowie weźmie udział młodzież ze 185 krajów z całego świata. Według szacunków organizatorów w niedzielnej Mszy Posłania na Campus Misericordiae może uczestniczyć od 1,5 do 2 mln wiernych, z czego 2/3 to osoby niezarejestrowane. Dlatego diecezje będą rozdawać wiernym specjalne foldery, w których wskażą miejsca uczestnictwa w liturgii wieńczącej Światowe Dni Młodzieży. Rejestracja trwa do końca czerwca. Na tym etapie wymaga się od zgłaszających podania szczegółowych danych i posiadania niezbędnych dokumentów, w tym wiz. Dlatego jest to czasochłonne.
Częścią ŚDM jest Festiwal Młodych. Podczas całego tygodnia zaprezentuje się blisko 280 grup z całego świata. Natomiast 135 ruchów, wspólnot ewangelizacyjnych będzie prezentować swoją duchowość w Międzynarodowym Centrum Ewangelizacji ŚDM, które zlokalizowane będzie na stadionie Cracovii.
kjk
(smds@smds.pl)
 

3 CZERWCA 2016

Przygotowaniu młodzieży do przeżycia ŚDM pomagają programy duszpasterskie dla młodych. Obecny nosi nazwę „Deo Profil” i jest kontynuacją projektu „Serce 2.0”. Celem tego programu jest ukazanie młodym ludziom podstaw wiary. - Podczas organizowanych w kościołach celebracjach liturgicznych i spotkaniach formacyjnych nawiązujemy do ogłoszonego przez papieża Roku Miłosierdzia i obchodzonej w polskim kościele 1050. rocznicy Chrztu Polski - zapowiada ks. Grzegorz Suchodolski z Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.
Duchowe przygotowania do Światowych Dni Młodzieży towarzyszą wiernym w całej Polsce. Od niedzieli palmowej 2014 roku po polskich diecezjach peregrynują symbole ŚDM: krzyż Roku Odkupienia i kopia ikony "Salus Populi Romani". Od tego czasu symbole odwiedziły już wszystkie diecezje w Polsce, obecnie czczone są w ośrodkach duszpasterskich archidiecezji krakowskiej.
Tymczasem intensywne przygotowania trwają też w diecezji sosnowieckiej. Co zrobić, gdy któremuś z pielgrzymów zza granicy zginie dowód albo odłączy się od grupy, jak zareagować w czasie wybuchu paniki i jak będzie wyglądał tydzień w diecezji sosnowieckiej poprzedzający wydarzenia centralne Światowych Dni Młodzieży – na takie m.in. tematy odpowiadali prelegenci spotkania wolontariuszy zaangażowanych w ŚDM. Prawie 400 z nich spotkało się w auli Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
- Nie chcemy straszyć, ale przekazać wiedzę, jak reagować. Bo gdy mamy wiedzę, bardziej racjonalnie reagujemy – tłumaczy komisarz Anna Kubicka – Tomczyk ze Sztabu Policji w Katowicach. Jej zdaniem wolontariusze odpowiedzialni za gości, którzy przyjadą z różnych stron świata na Światowe Dni Młodzieży, powinni profesjonalnie obserwować nietypowe zachowania, zwrócić uwagę na przedmioty pozostawione bez opieki czy samochody zaparkowane w nietypowych miejscach. St. sierż. Rafał Buraw z Wydziału Prewencji sosnowieckiej policji podkreśla, że wszystkie wydarzenia będą miały bardzo dobrą opiekę ludzi dbających o bezpieczeństwo: policji kryminalnej, drogówki, dzielnicowych, antyterrorystów, firmy ochroniarskiej. W czasie centralnego spotkania młodzieży w diecezji sosnowieckiej na Placu Papieskim i nie tylko będzie można spotkać policjantów pieszo, w samochodach, na motocyklach, rowerach, a nawet na koniach. – Przygotowujemy też w różnych językach dla obcokrajowców informacje, co wolno, a czego nie w Polsce – wyjaśnia. - Będzie zatem bezpiecznie! – podkreśla.
Do diecezji sosnowieckiej wstępne lub ostateczne zgłoszenia przybycia zadeklarowały 54 grupy z 33 krajów. – Przygotowujemy dla nich 4 tysiące miejsc w rodzinach. Ponieważ jednak proces zgłoszeń nadal trwa, wciąż nie możemy przygotować listy, gdzie która grupa trafi – wyjaśnia ks. Szymon Wojciechowski z diecezjalnego centrum ŚDM. Dodaje, że warto zachęcać także Polaków, by uczestniczyli w tym wydarzeniu. – Zgłoszenia przyjmowane są w parafiach, ale szczególnie zapraszamy do udziału w Kampusie JPII w Jerzmanowicach – podkreśla ks. Sławomir Woźniak. – Ważne, żebyśmy się wzajemnie motywowali: liderzy, wolontariusze, świeccy i księża – mówi ks. Piotr Pilśniak odpowiedzialny za logistykę. A po szczegóły odsyła do strony internetowej www.smds.pl. – Na spotkanie z papieżem Franciszkiem zapraszamy wszystkich, ale szczególnie osoby w wieku 15 – 35 lat – dodaje. W czerwcu planowane jest kolejne spotkanie wolontariuszy z diecezji sosnowieckiej.
Przedłużony został natomiast czas, w czasie którego można się zapisać na Kampus JPII w Jerzmanowicach. Kampus jest częścią Światowych Dni Młodzieży. Potrwa od 26 do 31 lipca, a zapisywać się na niego można we wszystkich parafiach diecezji sosnowieckiej do 15 czerwca włącznie! Uczestniczyć w nim mogą mieszkańcy diecezji w wieku 15 - 35 lat, przy czym osoby niepełnoletnie koniecznie pod opieką pełnoletnich.
Przez kilka dni młodzi ludzie będą mogli być razem (noclegi w szkołach), uczestniczyć w spotkaniach, modlitwach i Mszach św. w dużym namiocie na półtora tysiąca osób, który stanie na terenie Kampusu, a jednocześnie dojeżdżać na spotkania z Ojcem Św. Franciszkiem w Krakowie. Czyli „dwa w jednym”. Pobyt na Kampusie (noclegi, wyżywienie itd.) finansuje diecezja sosnowiecka, uczestnicy muszą natomiast wykupić krakowski Pakiet Pielgrzyma. Na stronie www.smds.pl w zakładce "Kampus JPII" znaleźć można Karty Zgłoszenia do samodzielnego wydrukowania.
kjk
(smds@smds.pl)

 

27 MAJA 2016

Diecezje przygotowują dla pielgrzymów, którzy przybędą na Światowe Dni Młodzieży zza granicy, program duchowy i kulturalny, który zaprezentuje charakterystykę danego regionu. Pomysłów jest bardzo wiele.
Większość diecezji przygotowuje centralną liturgię połączoną z czuwaniem i festiwalem kultur. W Warszawie centralne wydarzenie dni w diecezjach odbędzie się przed świątynią Opatrzności Bożej. Poznań główne uroczystości organizuje na Cytadeli. Trzeba wybrać takie miejsce, które pomieści wielu pielgrzymów. W Sosnowcu pielgrzymi zostaną zaproszeni pod pomnik Jana Pawła II na Placu Papieskim. Oczywiście zaproszeni są również sami mieszkańcy diecezji.
Są też takie regiony, gdzie akcentuje się lokalny charakter dni w diecezjach. Ks. Rafał Grzesiak, z archidiecezji częstochowskiej mówi, że mniejsze spotkania modlitewne pozwalają na głębsze i bardziej osobiste spotkanie z Chrystusem.
Diecezje starają się ciekawie zaprezentować dziedzictwo kultury. Oprócz modlitwy, której na pewno nie zabraknie, jest także czas na wspólne wycieczki, zabawy oraz zaangażowanie w społeczne projekty przygotowane przez organizatorów. – Różne regiony dysponują różnego typu zasobami – przyrodniczymi czy kulturalnymi – ale nawet tam, gdzie tych zasobów jest mniej, można zaaranżować ciekawą debatę, pokaz czy dobrą zabawę – mówi w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną Diana Golec.
Pielgrzymi przyjeżdżający do archidiecezji białostockiej odwiedzą sanktuarium Świętej Wody i poznają historię niedawnego cudu eucharystycznego w Sokółce. Archidiecezja warmińska zaprasza na pieszą pielgrzymkę z Olsztyna do miejsca jedynych w Polsce oficjalnie uznanych przez Kościół objawień maryjnych, sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Świdnica przygotowała szlak maryjny z postojami w Wambierzycach i Bardzie oraz na Górze Iglicznej i Wielkiej Sowiej. Goście diecezji świdnickiej z jednym biletem wstępu zwiedzą kilka najciekawszych muzeów w regionie, w tym zamek w Książu. Szlakiem św. Siostry Faustyny, Łodzi żydowskiej, rosyjskiej, czy niemieckiej oprowadzać będą pielgrzymów przewodnicy z archidiecezji łódzkiej. W Kaliszu, czyli biblijnym Domu Józefa, goście będą mogli doświadczyć żywego w tym regionie kultu ziemskiego ojca Jezusa.
W archidiecezji warszawskiej 21 lipca będzie Dniem Kultury i Historii – młodzież ma zwiedzać m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum św. Jana Pawła II i ks. Stefana kardynała Wyszyńskiego, Zamek Królewski, pałac w Wilanowie, Centrum Nauki Kopernik i inne. Na wieczór zaplanowano spotkanie na placu Piłsudskiego, gdzie odbędzie się plenerowe przedstawienie na temat historii Polski i Warszawy.
Diecezja rzeszowska stawia na aktywne poznawanie regionu, zwiedzanie muzeów i ciekawych miejsc na Podkarpaciu. Wśród pomysłów na spędzenie czasu w Beskidzie Niskim, goście będą mogli wybrać się na górską wędrówkę najatrakcyjniejszymi szlakami turystycznymi. Zaplanowano kilkadziesiąt tras górskich oraz zwiedzanie kościołów i miejsc kultu związanych ze świętymi z regionu. Szczegółowy plan opracowuje sekcja kulturalna, w skład której wchodzą m.in. przewodnicy PTTK. Diecezja, która wybrała sobie biblijną nazwę Tabor zapewnia też gościom autokary, które dowiozą ich na wspólne wydarzenia.
Na życzenie samych pielgrzymów diecezja sosnowiecka przygotowuję pielgrzymkę pieszą w miniaturze. Goście zza granicy i wszyscy chętni spotkają się we Wrzosowej, by przejść w pielgrzymkowych grupach pod jasnogórski Szczyt, gdzie, tak jak zawsze, zostaną przywitani przez księdza biskupa i paulinów. Będzie też Msza św. ze Szczytu. Dla gości organizowany jest też wyjazd do Obozu Zagłady w Oświęcimiu. Kilka gmin zaprosi obcokrajowców na Pustynię Błędowską, gdzie oprócz Mszy św. przygotowany zostanie wieczorny koncert.
Na inwazję pielgrzymów zdążających do Krakowa przygotowuje się Jasna Góra. Klasztor oo. paulinów ma już zapisanych ok. 200 tys. gości, a wiele pielgrzymek przyjedzie niezapowiedzianie. Dlatego na odwiedzenie jasnogórskiego sanktuarium w dniach poprzedzających ŚDM trzeba zagospodarować kilka godzin. Warto pamiętać też, że ze względów bezpieczeństwa w dniu wizyty na Jasnej Górze papieża Franciszka, czyli 28 lipca, sanktuarium będzie dla pielgrzymów zamknięte.
W dniach poprzedzających główne obchody ŚDM oraz w pierwsze dni sierpnia dla indywidualnych gości niedostępne będzie muzeum holokaustu w Auschwitz-Birkenau. Oświęcimskie miejsce pamięci będzie w tym czasie przyjmować tylko zarejestrowane grupy uczestniczące w Światowych Dniach Młodzieży. Dyrekcja szacuje, że w tym czasie muzeum holokaustu odwiedzi ok. 300 tys. gości z całego świata.
– Mamy nadzieję, że ŚDM przeżywane w diecezjach pomogą młodzieży świata zachwycić się kulturą innych krajów: zapoznać młodych Polaków z doświadczeniami rówieśników z innych kontynentów, a tym z kolei przybliżyć historię, kulturę i tradycję, która nas ukształtowała – dodaje Diana Golec.
kjk
(smds@smds.pl)
 

20 MAJA 2016

Światowe Dni Młodzieży już za nieco ponad dwa miesiące. Wydarzenia centralne w Krakowie poprzedzą, zgodnie z zasadą wypracowaną podczas poprzednich spotkań, Dni w Diecezjach. Będą one okazją do zapoznania gości z kulturą i historią Polski i każdej z diecezji, a także z atrakcjami, jakie oferuje dany region. To także czas międzynarodowej integracji, której owocem, mają być trwałe relacje, jakie młodzi z całego świata zawiążą przy okazji wspólnych spotkań, modlitewnych czuwań, wycieczek, a przede wszystkim noclegów w domach konkretnych rodzin.
„Dla uczestników Dni w Diecezjach przygotowanych jest łącznie w całej Polsce blisko 290 tys. miejsc” – czytamy w serwisie Katolickiej Agencji Informacyjnej. Ciągle ponad połowa czeka jeszcze na gości. Najmniej zarejestrowanych pielgrzymów ma diecezja bydgoska, gdzie dotąd udział zgłosiło jedynie 24 młodych z Litwy, Madagaskaru i Brazylii. To mniej niż 1 proc. miejsc, których przygotowano ok. 3 tys. Większym zainteresowaniem zagranicznych pielgrzymów niż diecezje północne, cieszą się te położone bliżej Krakowa. Diecezja bielsko-żywiecka od dawna ma komplet uczestników. We Wrocławiu, Sosnowcu i Opolu liczby zgłoszeń bliskie są limitom. Niewiele osób jest już w stanie przyjąć Ordynariat Polowy. Choć każda z diecezji sama decyduje, kiedy zakończyć rejestrację grup na Dni w Diecezjach, to stanie się to w czerwcu, a nawet wraz z końcem maja. Do tego czasu uczestników tygodnia w diecezjach może wzrosnąć, lecz może też zmaleć. Tym bardziej, że w niektórych diecezjach grupy topnieją. Obserwują to koordynatorzy Centrów Diecezjalnych w Rzeszowie i Lublinie.
Wpływ na wybór miejsca udziału w Dniach w Diecezjach ma jednak nie tylko to, skąd grupy są w stanie sprawnie dostać się do Krakowa. Ważna jest tu również popularność miejsc. Dlatego duża część zagranicznych pielgrzymów odwiedzi Warszawę (według ostatnich oficjalnych danych z początku kwietnia archidiecezja warszawska zarejestrowała 17 tys. młodych) czy Wrocław (14 tys.).
A kogo możemy się spodziewać? Niewątpliwie młodzieży z każdego zamieszkałego kontynentu i prawie każdego kraju. Wśród najliczniejszych grup uczestników Dni w Diecezjach znajdują się młodzi Włosi, Hiszpanie, Niemcy, Francuzi, Ukraińcy, Litwini i Rosjanie. Do Polski przyjedzie też młodzież m.in. z Brazylii i Kolumbii, ze Stanów Zjednoczonych, Madagaskaru, Etiopii, Australii i z wysp Polinezji Francuskiej.
Aby dobrze przygotować się do przyjęcia zagranicznych gości w każdej spośród 44 polskich diecezji istnieje Diecezjalne Centrum ŚDM, którego liderem jest koordynator - najczęściej diecezjalny duszpasterz młodzieży. Są to prężnie funkcjonujące struktury, w których swoje zdolności realizuje lokalna młodzież. Każda z komórek odpowiada za realizację innych zadań. A jest ich sporo: przeprowadzenie rejestracji grup, rozlokowanie ich w parafiach i poszczególnych domach, zorganizowanie wolontariuszy, tłumaczenie tekstów, przygotowanie miejsc, oprawy i przebiegu celebracji, współpraca z służbami porządkowymi, samorządami i instytucjami kultury, promocja i komunikacja z mediami, współpraca z ruchami i wspólnotami parafialnymi, przeprowadzenie spotkań formacyjnych i projektów ewangelizacyjnych.
Diecezjalne Centra nie byłyby w stanie przyjąć młodzieży, gdyby nie wsparcie wolontariuszy. Ich pomoc niezbędna jest zarówno w przygotowaniach ogólnodiecezjalnych, jak i w poszczególnych dekanatach i parafiach, gdzie w lipcu pojawi się młodzież. Pomogą zorganizować m.in. czuwania modlitewne i spotkania kulturalne, będą komunikować się z gośćmi. Biskupi powołują też odpowiednie struktury w dekanatach oraz parafiach. Wszystko po to, by zagwarantować uczestnikom dobry pobyt i szereg niezapomnianych wrażeń. I choć każda diecezja indywidualnie przygotowuje program pobytu międzynarodowej młodzieży, wiele pomysłów jest wspólnych, gdyż koordynacją tej pracy w skali kraju zajmuje się Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM, mające swoją siedzibę przy Konferencji Episkopatu w Warszawie.
Takim pomysłem dla wszystkich diecezji jest wybór nazw biblijnych dla każdej z nich. Biblijna nazwa odwołuje się do specyfiki danej diecezji. Diecezja Sosnowiecka ma przydzieloną nazwę „Getsemani” (ogród oliwny w Jerozolimie, w którym Jezus przebywał na czuwaniu modlitewnym razem z Apostołami w wieczór przed pojmaniem).
Jednakowy jest również koszt udziału w dniach poprzedzających centralne spotkanie ŚDM w Krakowie. Pielgrzymi niezależnie od tego, do której udadzą się diecezji, zapłacą 30 euro za tygodniowy pobyt. Dzięki owocnej współpracy diecezji z samorządami, opłata uwzględnia nie tylko wyżywienie i pokrycie podstawowych kosztów organizacyjnych, ale także bilety wstępów do muzeów, czy opłaty za transport publiczny. Władze samorządowe wspierają także diecezje w zapewnieniu uczestnikom Dni odpowiednie bezpieczeństwo. Zadbają o nie tylko patrole policyjne, ale i straż pożarna i medyczne służby ratunkowe. Nieoceniona przy organizacji zarówno centralnych wydarzeń ŚDM, jak poprzedzających je Dni w Diecezjach będzie pomoc harcerzy i wojska. (cdn.)
kjk
(smds@smds.pl)
 

13 MAJA 2016

Do Dni w Diecezjach, które są pierwszą częścią Światowych Dni Młodzieży, zostały już dwa miesiące. Stąd przygotowania nabierają tempa. Wolontariusze i liderzy szkolą się, by wszystko przebiegło sprawnie, a pielgrzymi ze świata razem z diecezjanami przeżyli wspaniale niecały tydzień przez wydarzeniami centralnymi w Krakowie.
Na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego odbyło się już drugie z trzech szkoleń z bezpieczeństwa przed Światowymi Dniami Młodzieży. Są one adresowane do wolontariuszy, którzy będą posługiwać w regionie.
Na podstawie jakich dokumentów identyfikować pielgrzymów, jak się zachować w przypadku porwania lub ataku terrorystycznego, kogo informować o podejrzanych sytuacjach? Na takie i inne pytania odpowiadali w sobotę przedstawiciele Policji, Straży Granicznej oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wszystko to miało miejsce w ramach szkolenia z „Zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom Światowych Dni Młodzieży”.
- Podczas Dni w regionie gościć będziemy kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów z całego świata, dlatego należy przygotować się na wszelkie możliwe przypadki – mówili organizatorzy.
Swoimi wrażeniami podzielili się również uczestnicy szkolenia, którzy są równocześnie wolontariuszami podczas Dni w Diecezji. – Niektóre informacje sprawiały, że włosy stawały dęba – mówi jeden z nich. – Dowiedzieliśmy się na co zwracać uwagę, aby dostrzec ewentualne zagrożenie. Musimy obserwować, jak zachowują się ludzie, bo tylko to ich zdradza. Zdenerwowanie i stres to najczęściej coś, co zawodzi – dodaje.
Prelegenci zwrócili uwagę na to, jak wygląda postępowanie w przypadku zaginięcia, czy jak rozpoznać potencjalnego terrorystę. Poruszono też kwestie związane z zasadami wjazdu i pobytu cudzoziemców na terytorium RP oraz zasady postępowania w przypadku utraty dokumentów identyfikacyjnych przez gości z zagranicy.
Już niedługo, 21 maja i 18 czerwca podobne szkolenia odbędą się w gościnnych murach Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. - Nadal trwa rejestracja grup z zagranicy. Prosimy o cierpliwość. Jak tylko zakończymy rejestrację, dokonamy podziału pielgrzymów na poszczególne parafie – wyjaśnia ks. Szymon Wojciechowski z diecezjalnego centrum ŚDM.
Tymczasem w siedzibie sosnowieckiego Zespołu Szkół Muzycznych rozstrzygnięto konkurs wokalny związany ze Światowymi Dniami Młodzieży. Zgodnie z wolą bp. Grzegorza Kaszaka miał on wybrać najlepszych młodych muzyków, którzy zaprezentują się 23 lipca na Placu Papieskim w Sosnowcu przed kilkutysięczną międzynarodową publicznością podczas centralnego wydarzenia Tygodnia w Diecezji poprzedzającego ŚDM. 15 wykonawców którzy prezentowali swoje muzyczne zdolności to laureaci eliminacji rejonowych.
Jury, w skład którego wchodzili ks. dr hab. Paweł Sobierajski z Akademii Muzycznej w Katowicach, Dorota Grolik - dyrektor sosnowieckiego Zespołu Szkół Muzycznych oraz aktor Dariusz Niebudek postanowiło podzielić laureatów na dwie kategorie.
W kategorii Chóry i Zespoły I miejsce zajął zespół MOPT Singers z Dąbrowy Górniczej, a miejsce drugie - "Klika Hofika" z II LO im. S. Wyspiańskiego w Będzinie. W kategorii soliści jury przyznało trzy nagrody. Pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Posikata ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Sosnowcu, II - Alicja Andrejczuk reprezentująca Czeladź i Będzin, a III - Aleksandra Duda z Bukowna.
Trwają też już zapisy na Kampus JPII w Jerzmanowicach. Od 26 do 31 lipca młodzi ludzie z naszej diecezji (w wieku 15 – 35 lat) będą mogli uczestniczyć tam w spotkaniach z ciekawymi ludźmi, katechezach, modlitwach. Nocleg organizatorzy przygotowują w szkole, a spotkaniach w olbrzymim namiocie. Będą też autokary, które dowiozą uczestników do granic Krakowa na wydarzenia centralne czyli spotkania z udziałem papieża Franciszka. Koszt udziału w tygodniowym wydarzeniu to 200 zł. Właściwie jest to koszt krakowskiego pakietu pielgrzyma, bowiem resztę funduje diecezja sosnowiecka. O szczegóły należy pytać w swojej parafii lub znaleźć je na Stronie Młodych Diecezji Sosnowieckiej (www.smds.pl). Wszyscy, którzy chcą dołączyć do grona uczestników ŚDM, a nie pojadą do Jerzmanowic zaopatrują się w tzw. pakiet pielgrzyma. Szczegóły dostępne pod tym linkiem: http://www.krakow2016.com/pakiet-pielgrzyma.

kjk
(smds@smds.pl)

 

22 KWIETNIA 2016

Diecezja sosnowiecka to 162 wspólnoty parafialne rozsiane na terenie 25 gmin. Coraz bardziej widać mobilizację przed Światowymi Dniami Młodzieży. Aktywnie w przygotowania włączają się parafie, ale także samorządowcy. Te pierwsze chcą zrobić wszystko, by Tydzień w Diecezji był wielkim wydarzeniem duchowym, ci drudzy, by stał się doskonałą okazją do promocji regionu.
Młodzież, która do nas przyjedzie, reprezentować będzie praktycznie wszystkie zakątki globu. Dla nich, a także dla gospodarzy przygotowywane są materiały promocyjne i informacyjne. Od wielu tygodni działa też strona internetowa www.smds.pl.
Młodzież, która do nas przyjedzie, będzie chciała spędzić ten czas na modlitwie, ale też na różnego rodzaju aktywnościach. Będzie festiwal talentów z prezentacją na Placu Papieskim w Sosnowcu, zwiedzanie Oświęcimia czy mini - pielgrzymka piesza na Jasną Górę. Już wiadomo, że goście zza granicy pojadą do miejscowości Wrzosowa, by przejść kilkanaście kilometrów na Jasną Górę.
W Sosnowcu na Placu Papieskim z kolei międzynarodowe spotkanie będzie nosiło tytuł „Miłość silniejsza, niż śmierć”. Goście będą bowiem po zwiedzaniu Obozu Zagłady w Oświęcimiu. Będzie to czas świadectw przeplatanych muzyką i multimediami.
Najważniejsze terminy:
20 lipca 2016 (środa) - pielgrzymi z różnych zakątków świata będą przybywać do naszych parafii, wieczorem spotkanie zapoznawcze.
21 lipca - po śniadaniu w rodzinach, które będą gościć pielgrzymów i po porannej modlitwie w kościele będzie czas na program ustalony i przygotowane przez poszczególne dekanaty (zwiedzanie lokalnych atrakcji turystycznych, mecze, koncerty, rajdy...)
22 lipca - początek dnia taki sam, później wyjazd do Wrzosowej na pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę z Mszą Świętą na wałach. Wieczorem goście powrócą do rodzin.
23 lipca - początek dnia jak poprzednio. Później wyjazd do Oświęcimia i zwiedzanie Obozu Zagłady. Po południu i wieczorem spotkanie centralne na Placu Papieskim w Sosnowcu z Mszą Świętą celebrowaną przez biskupa Grzegorza Kaszaka.
24 lipca - śniadanie u rodzin, Msza Święta ze wspólnotą parafialną, obiad i czas spędzony wspólnie z rodziną gospodarzy i zaproszonych przez nich gości.
25 lipca (poniedziałek) - po śniadaniu u rodzin i modlitwie goście zostaną pożegnani, by udać się na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.
Pielgrzymi przygotowani są na każde warunki noclegowe, wystarczy zapewnić im trzy metry kwadratowe podłogi i dostęp do łazienki. Trzeba im tylko przygotować śniadanie. Dodatkowo, w niedzielę 24 lipca zapraszamy rodziny do spędzenia całego dnia z przybyszami. Tego dnia prosimy o poczęstowanie pielgrzymów obiadem. Niezależnie od tego skąd przyjadą pielgrzymi, najprawdopodobniej nie będą mówić po polsku. Jak z nimi rozmawiać? Najważniejszy jest język serca. Oprócz tego pomocą służą słowniki, translatory...
Polska gościnność jest już legendarna, a wywodzi się nie z dzisiejszych czasów, ale jeszcze z okresu Sarmacji, dworków szlacheckich i biesiadowania. Przyjmowanie pod dach każdego podróżnego stanowiło o zwykłej grzeczności, a gościnność była po prostu oznaką honoru. Trudno powiedzieć, co najbardziej decydowało o obfitości dobra, jakim obdzielano każdego przejezdnego gościa, ale zapewne największe znaczenie miał tu słynny szlachecki honor. Każdy gość musiał być tak ugoszczony, że na długo zapamiętywał wizytę w dworku.
Realia dzisiejszego życia zmieniły się znacznie. Niewielu już pracuje od 7 do 15, a w pogoni za pieniądzem i jakimkolwiek względnym dobrobytem każdy podejmuje się pracy ponad normę, często kosztem kontaktów z rodziną i znajomymi. Ponadto rozwój technik telewizyjnych, telefonii, nowoczesne kina domowe sprawiają, ze kontakty ograniczane są jeszcze bardziej. Pomimo tego zabiegania we współczesnym świecie wciąż jeszcze znajdujemy czas na wspólne świąteczne spotkania.
W polskiej rzeczywistości nikt nie zaproponuje spotkania w kawiarni, ani noclegu w hotelu, ale zaprosi do domu, postawi kolacje i jeszcze odda własne łóżko. Cudzoziemiec w naszym kraju czuje się jak w domu. Nikt się za nim nie ogląda na ulicy, a osiedlający się u nas Rosjanie, Holendrzy, Włosi, Anglicy, Szkoci, Duńczycy, Czesi czy Niemcy szybko uznają Polskę za drugą ojczyznę.
Do naszej diecezji przybędzie około 5 tysięcy osób praktycznie z całego świata. Wielu Polaków mieszkało w domach w krajach, gdzie odbywały się poprzednie Światowe Dni Młodzieży. Teraz nasza szansa, by się zrewanżować. Przyjmij świat u siebie!

kjk
(smds@smds.pl)
 

8 KWIETNIA 2016

Można się już zacząć zapisywać na Kampus JPII. Tygodniowe wydarzenie jest częścią Światowych Dni Młodzieży Krakowie. W Jerzmanowicach, ostatniej miejscowości diecezji sosnowieckiej od strony stolicy Małopolski, w wielkim namiocie młodzi ludzie będą mogli wziąć udział w katechezach, Mszach św., ale także koncertach czy spotkaniach z ludźmi wartymi poznania. W dniach wydarzeń centralnych z udziałem papieża Franciszka młodzież będzie dojeżdżać do Krakowa autokarami wynajętymi przez diecezję, by tam korzystać z możliwości, jakie daje pakiet pielgrzyma. Jego wykupienie umożliwia jednocześnie dostanie się do bliższych sektorów w czasie spotkań z Ojcem św.
W trakcie trwania Kampusu organizator, diecezja sosnowiecka, gwarantuje wyżywienie, noclegi w szkołach, w salach lekcyjnych, dojazd do granic Krakowa oraz tzw. „pakiet pielgrzyma”. Uczestnik partycypuje w kosztach pobytu w Kampusie i pakietu w kwocie 200 zł., które winien uiścić w momencie zapisu w parafii. Osoby niepełnoletnie muszą przybyć do Kampusu pod opieką osoby pełnoletniej. Kampus przeznaczony jest dla osób w wieku 15 - 35 lat i potrwa od 26 do 31 lipca. Dojazd do i z Jerzmanowic każdy uczestnik organizuje we własnym zakresie lub wspólnie ze swoją parafią. Odpowiedzialnym za Kampus jest ks. Sławomir Woźniak ze Sławkowa.
Karty zgłoszenia dla osób niepełnoletnich oraz dorosłych można ściągnąć i wydrukować ze strony www.smds.pl. Tam też znajdują się wszystkie niezbędne informacje aktualizowane na bieżąco.
Ramowy program Kampusu JPII wygląda następująco:
Wtorek (26 lipca) – w południe przyjazd uczestników, wieczorem Msza św. z udziałem naszego księdza biskupa, pogodny wieczór i uwielbienie Boga z udziałem m.in. zespołu „Pielgrzym”.
Środa – po śniadaniu początek „Festiwalu Młodych” czyli prezentacji talentów z terenu diecezji. Później Katecheza w drodze, którą poprowadzi jeden księży biskupów posłanych przez Stolicę Apostolską. Po obiedzie, Mszy św. będzie czas na wędrówkę po Jurze; dla chętnych organizowana jest Ekstremalna Droga Krzyżowa. Wieczorem uwielbienia przez taniec.
Czwartek to dalszy ciąg „Festiwalu Młodych”, kolejna Katecheza w drodze, Msza święta i wyjazd do Krakowa na powitanie Ojca św. Franciszka na Błoniach Krakowskich. Wieczorem wracamy do Jerzmanowic na kolację i wieczór dziękczynienia.
Piątek to „Festiwal Młodych”, ciąg dalszy; Katecheza w drodze, Msza święta. Po obiedzie wyjazd do Krakowa na Drogę Krzyżową z Ojcem św. Franciszkiem na Błoniach Krakowskich. Po powrocie i kolacji wieczór dziękczynienia.
Sobota po śniadaniu, zaopatrzeni w prowiant wyjedziemy do granic Krakowa, skąd już pieszo weźmiemy udział w pielgrzymce na miejsce czuwania z Ojcem Świętym na "Campus Misericordiae" - Pole Miłosierdzia - Brzegi k/Wieliczki. Konieczna jest wtedy karimata lub grupy koc, bowiem zostaniemy w Polu Miłosierdzia cała noc.
Niedziela to oczywiście Msza Posłania, którą odprawi papież Franciszek. Po niej powrót do domu.
Same Jerzmanowice to wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Jerzmanowice-Przeginia, w diecezji sosnowieckiej. Wieś położona jest na Wyżynie Olkuskiej, przy drodze krajowej 94. Znajduje się w atrakcyjnym turystycznie miejscu – w bliskim sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Narodowego. Znajduje się tu drugie pod względem wysokości wzniesienie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej – wzgórze Grodzisko o wys. 512,8 m n.p.m. Takich pojedynczych skał na polach i w lasach Jerzmanowic jest znacznie więcej i są one jedną z największych atrakcji turystycznych miejscowości. Tworzą grupę tzw. ostańców jerzmanowickich i większość z nich ma status pomnika przyrody. Na terenie są aż 33 pomniki przyrody. Niektóre ze znajdujących się na terenie wsi skał udostępnione są do wspinaczki skałkowej. Miejscowość znajduje się na terenie górnej części Doliny Będkowskiej, jednej z najdłuższych i ładniejszych dolin Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie obejmującego malownicze krajobrazowo doliny i wąwozy z licznymi skałami wapiennymi, jaskiniami, źródłami krasowymi i zabytkami kultury materialnej.
Najważniejsza zatem informacja: 26 – 31 lipca 2016 jest nasz!
kjk

 

4 MARCA 2016

Spotkanie rządowego zespołu koordynującego stan przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oraz do wizyty Ojca Świętego Franciszka odbyło się 2 marca w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W spotkaniu, na którym omówiono m.in. stan przygotowań poszczególnych ministerstw do tych wydarzeń, wzięła też udział strona kościelna.
Zespołem kieruje szefowa KPRM, członek Rady Ministrów Beata Kempa. W spotkaniu uczestniczył pełnomocnik rządu ds. przygotowania ŚDM minister Paweł Majewski. Stronę kościelną reprezentowali m.in. sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski biskup Artur Miziński, biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej Damian Muskus oraz zastępca koordynatora generalnego Komitetu Organizacyjnego ks. Emil Furtak.
Na spotkaniu omówiono współpracę strony rządowej i kościelnej w zakresie realizacji kolejnych etapów przygotowań do ŚDM. Przedstawiciele poszczególnych resortów raportowali stan realizacji swoich zadań.
Przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa poinformował, że spółka PKP PLK przygotowywała harmonogram prac nad specjalnym rozkładem jazdy na czas ŚDM. Resort zlecił też Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad utrzymanie jak największej przepustowości dróg krajowych podczas trwania Światowych Dni Młodzieży, w szczególności na terenie województwa małopolskiego.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych oprócz usprawnienia procedury udzielania wiz uczestnikom ŚDM, zajmuje się też przygotowaniem publikacji historycznej o Polsce. Pracownicy IPN kończą tekst publikacji. Trwają jeszcze rozmowy z Komitetem Organizacyjnym ŚDM w sprawie ostatecznego nakładu oraz systemu jej dystrybucji wśród pielgrzymów. Przygotowywana jest także publikacja dla rodzin przyjmujących pielgrzymów. Ma ona wesprzeć gospodarzy w prezentowaniu uczestnikom ŚDM polskiej kultury, historii i walorów turystycznych.
Ministerstwo Zdrowia wniosło swój wkład do specustawy w zakresie zabezpieczenia medycznego uroczystości. Resort poinformował ponadto, że wystąpił do Światowej Organizacji Zdrowia z prośbą o oszacowanie ryzyk ŚDM dla życia i zdrowia uczestników. Natomiast w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim zostanie powołany sztab zabezpieczenia medycznego ŚDM.
Z kolei Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji prowadzi prace legislacyjne, których efektem powinno być zwiększenie bezpieczeństwa podczas ŚDM. Dotyczą one m.in. tymczasowego przywrócenia częściowej kontroli na granicach. Podobne rozwiązania wprowadzono w 2012 roku na czas trwania turnieju Euro.
Ponadto służby podległe szefowi MSWiA, takie jak policja, BOR, straż graniczna i straż pożarna poinformowały, że trwają intensywne prace nad zabezpieczeniem uroczystości ŚDM oraz wizyty Ojca Świętego w Polsce.
Przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej zapewnił, że prowadzone są działania związane z przygotowaniem i udziałem żołnierzy w ŚDM. M.in. przygotowano projekt w sprawie powołania Resortowego Zespołu do spraw udziału resortu obrony narodowej w ramach wsparcia działań podmiotów krajowych odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa podczas ŚDM.
– Resortom udało się już zewidencjonować stan przygotowań do Światowych Dni Młodzieży zastany po poprzedniej ekipie. Prace ruszyły do przodu i na spotkaniu zespołu resorty nie sygnalizowały większych problemów. Kilka kwestii, które należy rozstrzygnąć zostało wyłączone do pracy w ramach zainteresowanych podmiotów – mówi minister Majewski.
Podczas spotkania dyskutowano również o kształcie specjalnej ustawy przygotowywanej na czas ŚDM. Swoje uwagi do projektu, który we wtorek trafi na Radę Ministrów, przedstawiła strona kościelna. Minister Beata Kempa zapewniła, że strona rządowa z uwagą przeanalizuje zgłoszone propozycje.
Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie w dniach 26-31 lipca. W tym czasie do Polski może przyjechać nawet 2,5 mln pielgrzymów z całego świata.
kjk

 

19 LUTEGO 2016

„Zaradzajcie potrzebom świętych. Przestrzegajcie gościnności” (Rz 12,13)
„Nie zapominajmy też o gościnności, gdyż przez nią niektórzy, nie wiedząc, aniołom dali gościnę” (Hbr 13,2)


1. Jaką liczbę pielgrzymów rodzina może przyjąć?
Liczba przyjmowanych pielgrzymów jest uzależniona od woli oraz indywidualnych możliwości danej rodziny, niemniej jednak prosimy o przyjęcie min. dwóch pielgrzymów. Należy pamiętać, że będą to osoby tej samej płci oraz że wymagana powierzchnia noclegowa dla jednego pielgrzyma to 3m2.

2. Czy rodzina dostanie informacje dotyczące szczególnych wymagań pielgrzymów (choroby, alergie, diety etc.)?
Rodzina przyjmująca pielgrzymów, powinna zagwarantować miejsce noclegowe (ok. 3m2 na osobę) oraz możliwość skorzystania z łazienki/toalety. Nie ma obowiązku zapewnienia wyżywienia (jednak jeśli będzie istniała taka możliwość, prosimy o przygotowanie śniadań dla pielgrzymów, którzy goszczą u rodziny). Nie ma obowiązku dostosowywania się do szczególnych wymagań żywieniowych poszczególnych pielgrzymów. Osoby z problemami zdrowotnymi (choroba przewlekła, alergia) są zobligowane do zapewnienia sobie we własnym zakresie niezbędnych środków farmakologicznych itp.

3. Kiedy rodzina otrzyma informacje, że zostaną u niej zakwaterowani pielgrzymi?
Rodzina otrzyma informację o możliwości zakwaterowania u niej pielgrzymów, od przewodniczącego lub członka Komitetu Parafialnego. Oni natomiast informacje otrzymają od Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016 w momencie, kiedy zarejestrowana grupa pielgrzymów zostanie przydzielona do konkretnej parafii jako swojego miejsca zakwaterowania na okres pobytu w Krakowie.

4. Z którego miejsca rodzina odbiera pielgrzymów?
Pielgrzymi, zostają dowiezieni do Kościoła w parafii, w której maja zostać zakwaterowani. Na miejscu członek Komitetu Parafialnego odpowiedzialny za zakwaterowanie, przydziela poszczególne osoby do konkretnych rodzin. Z tego miejsca rodzina odbiera pielgrzymów i zabiera na miejsce noclegu.

5. W jakich godzinach pielgrzymi będą przebywać u rodzin?
Pielgrzymi będą u rodzin przede wszystkim nocować. W ciągu dnia uczestniczyć będą w wydarzeniach organizowanych w ramach Światowych Dni Młodzieży. Dodatkowo Komitet Parafialny udostępni rodzinom przyjmującym pielgrzymów plan pobytu pielgrzymów w czasie ŚDM.

6. Czy rodzina powinna zorganizować pielgrzymom czas wolny?
Nie. Pielgrzymi realizują program ogólny ŚDM.

7. Czy można zrezygnować z zadeklarowanego wcześniej przyjęcia pielgrzymów?
W nieprzewidzianych sytuacjach losowych istnieje taka możliwość. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji, należy o tym niezwłocznie poinformować Komitet Parafialny.

8. Czy można zadeklarować przyjęcie osoby niepełnosprawnej?
Tak, o ile dana rodzina ma możliwość zapewnienia osobie niepełnosprawnej odpowiednich warunków. W deklaracji należy umieścić informację dotyczącą rodzaju niepełnosprawności pielgrzyma, którego ma się gotowość przyjąć.

9. Kto pokrywa szkody, jeśli takowe wystąpią?
Ewentualne szkody będą pokrywane ze środków Komitetu Organizacyjnego.
W przypadku zaistnienia szkody należy zgłosić ją do Komitetu Parafialnego.

10. Czy dane osobowe pielgrzymów, których dana rodzina przyjmuje będą udostępnione gospodarzom domu?
Nie. Rodziny nie otrzymują takich informacji. Kontakt z przewodniczącym Komitetu Parafialnego utrzymywać będzie jedna osoba wydelegowana z zarejestrowanej grupy i to jej dane kontaktowe zostaną przekazane przewodniczącemu.

Liczy się gościnność i serdeczne przyjęcie; język, wielkość mieszkania i zasobność domu nie są ważne. ŚDM w Krakowie to super okazja, żeby dać świadectwo o gościnności Polaków, ale też świadectwo wiary i tradycji; to szansa na poznanie wielu ludzi. Pielgrzymi to młodzież - nie mają dużych wymagań, nie muszą mieć łóżka, wystarczy materac, karimata... Dla mnie
to właśnie to, co się działo w domach – ciepłe, bezinteresowne przyjęcie, rozmowy z ludźmi, wspólna modlitwa – były najważniejsze w całym wyjeździe i pozostawiły najwięcej wspomnień”

„Weronika Griszel, uczestniczka ŚDM w Kolonii 2005, Madrytu 2011 i Rio 2013
Pobyt na ŚDM czy to w Niemczech, w Hiszpanii czy w Brazylii, był pięknym doświadczeniem wiary i gościnności mieszkających tam rodzin. Najczęściej nie mieli jakichś ekstra warunków, zdarzyło nam się spać zarówno w willach, jak i w dzielnicach biedy, na przykład w Brazylii. Najważniejsze było to, że otwierali dla nas swoje serca, domy i lodówki. Dawali nam więcej niż dach nad głową i kawałek chleba, dawali nam bezcenne świadectwo szczerej wiary, widzieli w nas przyjaciół Chrystusa i Jana Pawła II”.
kjk

 

12 LUTEGO 2016

Przyszedł czas na ujawnienie pierwszych informacji dla młodzieży z diecezji sosnowieckiej, która chce uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, a jednocześnie spotkać się w diecezjalnym gronie ludzi młodych. To dla nich organizowany jest Kampus JPII w Jerzmanowicach. Przez kilka dni młodzi ludzie będą mogli być razem na polu namiotowym, uczestniczyć w spotkaniach, modlitwach i Mszach św. w dużym namiocie, który stanie na terenie Kampusu, a jednocześnie dojeżdżać na spotkania z Ojcem Św. Franciszkiem w Krakowie. Czyli „dwa w jednym”.

ŚDM – spotkanie młodych z Papieżem Franciszkiem - Kampus JPII Młodzieży Diecezji Sosnowieckiej w Jerzmanowicach; termin 26 – 31.07. 2016 r.
Wtorek (26 lipca)
Południe - przyjazd, weryfikacja uczestników, przydział zakwaterowania i animatorów - wolontariuszy (od g. 12.00).
Wieczór - Msza święta pod przewodnictwem Ks. Bp. Ordynariusza Grzegorza Kaszaka (g. 17.00); kolacja; Pogodny wieczór (g. 19.30 – 21.30); wspólne uwielbienie Boga - zespoły: Pielgrzym i inne; Apel Jasnogórski - podsumowanie dnia Oaza wraz z ks. Wojciechem Koryto; spanie.

Środa (27 lipca)
Rano - śniadanie (od 7.00 – 8.00); „Festiwal Młodych”; Katecheza w drodze - Ks. Bp. Piotr Skucha (g. 9.00); po spotkaniu Ewangeliczna rewizja życia – grupa dzielenia.
Południe - Msza święta i konferencja pod przewodnictwem Ks. Bp. Piotra Skuchy (g. 12.00); obiad (g. 13.00 – 14.00); wyjście na Jurę (g. 15.00); Koronka do Bożego Miłosierdzia oraz Droga Krzyżowa (dla chętnych: ekstremalna Droga Krzyżowa).
Wieczór - kolacja; Pogodny wieczór (g. 19.30 – 21.30); wieczór uwielbienia i tańca wraz z ks. Piotrem Pisarczykiem; Apel Jasnogórski - podsumowanie dnia; spanie.

Czwartek (28 lipca)
Rano - śniadanie (od 7.00 – 8.00); „Festiwal Młodych”; Katecheza w drodze - ks. Mirosław Tosza (g. 9.00); po spotkaniu Świadectwa - Wspólnota Betlejem z Jaworzna.
Południe - Msza święta i konferencja pod przewodnictwem ks. Mirosław Toszy (g. 12.00); obiad (g. 13.00 – 14.00); wyjazd do Krakowa (g. 15.00); powitanie Ojca św. Franciszka na Błoniach Krakowskich; powrót.
Wieczór - kolacja; wieczór dziękczynienia – przewodniczy Wspólnota z Przeginii (g. 19.30 – 21.30); Apel Jasnogórski - podsumowanie dnia; spanie.

Piątek (29 lipca)
Rano - śniadanie (od 7.00 – 8.00); „Festiwal Młodych”; Katecheza w drodze – p. Krzysztof Demczuk – Lider Wspólnoty Metanoia z Jaworzna (g. 9.00); po spotkaniu Świadectwa - Wspólnota Metanoia z Jaworzna.
Południe - Msza święta i konferencja pod przewodnictwem ks. Krystian Kucharczyka (g. 12.00); obiad (g. 13.00 – 14.00); wyjazd do Krakowa (g. 15.00); Droga Krzyżowa z Ojcem św. Franciszkiem na Błoniach Krakowskich; powrót .
Wieczór - kolacja; wieczór dziękczynienia – przewodniczy Wspólnota Metanoia z Jaworzna (g. 19.30 – 21.30); Apel Jasnogórski - podsumowanie dnia; spanie.

Sobota (30 lipca)
Rano - śniadanie (od 7.00 – 8.00); wyjazd do Krakowa (g. 8.30); pielgrzymka na miejsce czuwania "Campus Misericordiae" - Pole Miłosierdzia - Brzegi k/Wieliczki; czuwanie z Ojcem św.

Niedziela (31 lipca)
cały dzień - miejsce czuwania "Campus Misericordiae" - Pole Miłosierdzia - Brzegi k/Wieliczki; Msza Posłania; powrót do Jerzmanowic po zakończonych uroczystościach.
Wyjazd do domu - autokary do: Sosnowca, Będzina, Dąbrowy Górniczej, Jaworzna.

Te kilka dni można więc streścić słowami: muzyka, taniec, modlitwa i sport. Warto też podkreślić, że pobyt w Jerzmanowicach (noclegi w szkołach, wyżywienie, transport pod Kraków, opiekę duszpasterzy, wolontariuszy i służby medycznej) diecezja sosnowiecka organizuje dla chętnych w wieku 16 - 35 lat za darmo. Uczestnicy muszą natomiast wykupić pakiet pielgrzyma na uroczystości centralne w Krakowie (150 zł.) i dotrzeć do Jerzmanowic. Za Kampus JPII odpowiada ks. Sławomir Woźniak. Szczegóły, gdzie i jak się zapisać wkrótce, ale termin 26 - 31 lipca 2016 już rezerwujemy! Informacje na bieżąco na stronie www.smds.pl.

 

5 LUTEGO 2016

Przed spotkaniem z papieżem Franciszkiem w Krakowie kilka tysięcy młodych z całego świata przyjedzie na pięć dni do naszej diecezji. Dobiega powoli końca zbieranie zgłoszeń od rodzin, które chcą przyjąć pielgrzymów ze świata pod swój dach.
Dlaczego Światowe Dni Młodzieży są dla nas wszystkich tak ważne? Powodów jest wiele. Kiedy Jan Paweł II zaproponował taką formę sppotkań młodych, nie brakowało cichych krytyków. Przed kolejnymi spotkaniami, zwłaszcza w krajach Zachodu, wieszczono, że będzie klapa, że nikt nie przyjedzie. Wbrew tym głosom, to właśnie młodzi potrafili genialnie odczytać intuicję św. Jana Pawła II i wypełniali place, stadiony, lotniska, tworząc wielką wspólnotę wiary, modlitwy, radości – wspólnotę młodego, żarliwego Kościoła. W czasie Światowych Dni Młodzieży to sami młodzi stają się prawdziwymi ewangelizatorami, którzy mówią o Bogu językiem swoich rówieśników. To wielka szansa, by trafić do tych, którzy oddalili się od wspólnoty Kościoła.
Doświadczenie poprzednich Światowych Dni Młodzieży pokazuje, że dni spędzone u rodzin wspomina się najmocniej. - Zaskakujące były chwile spędzone w rodzinnych domach. Przeważnie wracaliśmy tam już późnym wieczorem, ale to nie było przeszkodą, by jeszcze przez długie godziny serdecznie rozmawiać z gospodarzami. Zarówno my byliśmy zainteresowani ich codziennością, jak i oni naszym życiem w Polsce. Tak bliskie relacje pozwoliły na zawiązanie niezwykłych przyjaźni – opowiadają uczestnicy ŚDM w Rio de Janeiro.
„Ostatnie Światowe Dni Młodzieży, w których uczestniczyłam, bardzo mnie poruszyły. Zdałam sobie sprawę, że w Kościele mogę czuć się jak w domu, bez względu na to, na jakim krańcu świata jestem. Mimo, że było nas tak wiele osób z różnych krajów, łączyło nas jedno – wspólna wiara w Boga. Każde spotkanie jest inne, a przez to wyjątkowe. Teraz bardzo chcę zobaczyć ten piękny kraj, w którym wychował się i żył Jan Paweł II. Czekam z niecierpliwością na nasze spotkanie. Odliczam dni do naszego spotkania” – napisała Ronelle B. Govender z RPA.
Od rodzin, które zdecydują się przyjąć pielgrzymów, nie wymaga się zbyt wiele. Trzeba zagwarantować im miejsce do spania, dostęp do łazienki oraz zapewnić śniadania i kolacje, ewentualnie dowóz na miejsce spotkań, jeśli będzie taka konieczność. Nie chodzi o to, by zapewnić im warunki, jak w trzygwiazdkowym hotelu. To są pielgrzymi. Będą mieli ze sobą karimaty i śpiwory. Ci, którzy do nas przyjeżdżają, to w większości członkowie grup i wspólnot parafialnych. To dobra młodzież. Można im bez obaw powierzyć klucze i kąt w swoim domu. Znajomość języków też nie ma znaczenia i nie stanowi bariery. Już wiele osób zdecydowało się, że chcą przyjąć pielgrzymów u siebie.
– Mamy świadomość, że ci młodzi ludzie, chcąc przyjechać na spotkanie z ojcem świętym, muszą gdzieś się zatrzymać. Wiemy, że będą u nas pięć dni. W tym czasie zapoznają się z naszym regionem. Mamy warunki, więc dlaczego nie mielibyśmy się otworzyć na jakieś nowe doświadczenie? – mówią ci, którzy już złożyli deklarację przyjęcia pielgrzymów.
Przyjęcie tych młodych jest świadectwem naszej wiary. Oni są związani z Kościołem. Goszcząc ich, podajemy rękę naszym braciom w potrzebie. Spotkamy się z ludźmi z innego kręgu kulturowego, mówiących językiem, którego może nie rozumiemy, ale łączy nas wiara. Ona nas jednoczy. Otwórzmy swoje domy, podzielmy się tym, co mamy najpiękniejszego, czyli naszą polską gościnnością, bo – jak mówi przysłowie – „gość w dom, Bóg w dom”. Przyjmiemy ich w naszych parafiach i naszych domach.
W pierwszej chwili mogą rodzić się pytania i obawy: czy mogę przyjąć obcokrajowców, jeśli nie znam ich języka? Czy potrafię pogodzić przyjęcie gości z pracą zawodową? Czy moje mieszkanie jest odpowiednie, by przyjąć pielgrzymów? Nie ma powodów do obaw, w praktyce wszystko staje się prostsze niż przypuszczamy. Ci, którzy otworzą drzwi swoich domów przed pielgrzymami, przeżyją wyjątkowe chwile, do których będą wracać pamięcią.

 

29 STYCZNIA 2016

Dokładnie za pół roku rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży, podczas których przewidziano pięć Wydarzeń Centralnych. Każde z nich będzie mieć swój oddzielny temat, przewodnie motto i odpowiednią oprawę. Przed każdą z ceremonii odbywać się będą trzygodzinne wydarzenie poprzedzające, przygotowujące uczestników: modlitwy, śpiew, tańce. Codziennie odmawiana będzie Koronka do Bożego Miłosierdzia. Na telebimach wyświetlane będą materiały dotyczące ciekawych inicjatyw z życia młodego Kościoła – wspólnot, ruchów, różnych krajów.
I. 26 lipca – Błonia Krakowskie. Ceremonia rozpoczęcia
Temat: Jan Paweł II - twórca ŚDM
Mszy Świętej tego dnia przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz. Podczas ceremonii obecne będą symbole ŚDM – Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani oraz Krzyż ŚDM.
II. 28 lipca - Błonia. Ceremonia powitania Papieża Franciszka
Temat: Radość młodych Polski i świata, witających Papieża na ŚDM
Na Błoniach młodzież całego świata ma powitać Ojca Świętego na Światowych Dniach Młodzieży. To tu Papież po raz pierwszy skieruje słowo do przybyłych pielgrzymów. Uroczystość ma mieć charakter międzynarodowy.
III. 29 lipca - Błonia. Droga Krzyżowa.
Temat: Droga Krzyżowa – Droga Miłosierdzia
Celebracja ma ukazać młodym znaczenie krzyża w kontekście miłosierdzia. Idea miłosierdzia będzie przedstawiona w jego praktycznym wymiarze – przez czyny, działania, dzieła miłosierdzia.
IV. 30 lipca – Campus Misericordiae. Czuwanie z Ojcem Świętym
Temat: Nasi przewodnicy w drodze do Jezusa - Źródła Miłosierdzia: św. Faustyna Kowalska i św. Jan Paweł II
Wieczorne czuwanie z Ojcem Świętym odbędzie się na terenie Campus Misericordiae (Brzegi, Wieliczka). Na ten czas przewodnikami młodzieży mają być patroni ŚDM Kraków 2016: św. Jan Paweł II i św. Faustyna oraz sam Papież. W ślad za nimi młodzież kierować się ma do Jezusa – Źródła Miłosierdzia.
Najważniejszym elementem będzie Adoracja Najświętszego Sakramentu. Czuwanie zakończy się koncertem uwielbieniowym, który będzie przedłużeniem modlitwy.
V. 31 lipca – Campus Misericordiae. Msza Święta Posłania
Temat: Uniwersalna godność wynikająca z chrztu św. jako Bramy do Miłosierdzia - rozesłanie młodych świadków Miłosierdzia.
Uroczystość celebrowana przez Ojca Świętego w niedzielę wieńczy Światowe Dni Młodzieży. Akcent ma być położony na znaczenie chrztu świętego, który jest sakramentem łączącym nas wszystkich. Planowane jest odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.
To podczas tej Mszy Papież ogłasza miejsce kolejnych ŚDM.

Nad każdym z wydarzeń i pre-wydarzeń pracuje także zespół programowo-producencki.
Sekcja wydarzeń centralnych współpracuje z architektami – przygotowano projekty ołtarzy na Błonia oraz Campus Misericordiae. Trwają finalne prace nas wizualizacją konfesjonałów, których planuje się ponad 250 w trzech Strefach Pojednania.
Wraz z zespołem ds. designu przygotowano wzór szat liturgicznych na wszystkie celebracje. Trwa produkcja 15 tysięcy ornatów.
Cały czas ustalenia odbywają się z zespołem ds. liturgii. Organizatorzy pragną tak ułożyć program wydarzeń centralnych, żeby była w nich zachowana tradycja ŚDM oraz elementy polskiej duchowości.
Przy asyście liturgicznej pomagać będą księża oraz nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej. Do pomocy zaangażowani będą także klerycy.
Zespół ds. muzyki zadba o oprawę muzyczną wydarzeń m.in. przez utwory typowe dla ŚDM, pieśni znanych polskich ruchów czy utwory, które powstaną specjalnie na te wydarzenia (Msza Jana Pawła II autorstwa krakowskiego kompozytora Henryka Jana Botora).
Po przesłuchaniach prawie 2000 kandydatów utworzony będzie kilkusetosobowy chór oraz dwa składy orkiestry.

 

22 STYCZNIA 2016

90 zespołów wyjazdowych, 1000 patroli pieszych, 17 namiotów szpitalnych i kilka śmigłowców – plan zabezpieczenia medycznego w czasie ŚDM jest wstępnie przygotowany. Informację na ten temat przekazali wojewoda małopolski i wiceminister zdrowia.
19 stycznia wojewoda małopolski Józef Pilch spotkał się z przedstawicielami służb medycznych w celu omówienia działań mających zapewnić bezpieczeństwo w czasie Światowych Dni Młodzieży. W spotkaniu uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Marek Tombarkiewicz oraz przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za szeroko rozumiane bezpieczeństwo.
Wojewoda podkreślił znaczenie zabezpieczenia medycznego dla pielgrzymów, którzy przybędą do Małopolski. Aktualnie, na poziomie konsultacji międzyresortowych, konsultowana jest specustawa dotycząca m.in. zabezpieczenia medycznego w czasie ŚDM, która zapewni dedykowane środki na czynności wykonywane przez jednostki ochrony zdrowia – 15 mln zł szacowanych jest na zabezpieczenie medyczne, 6 mln zł na inwestycje w infrastrukturę medyczną, a 3 mln zł stanowi planowa rezerwa. Minister Tombarkiewicz zaznaczył, że chodzi o dodatkowe środki, gdyż nie ma mowy, żeby w czasie ŚDM mieszkańcy Krakowa i Małopolski mieli w jakikolwiek sposób ograniczony dostęp do opieki medycznej.
Uczestnicząca w spotkaniu dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego Małgorzata Popławska, odnosząc się również do przygotowywanego aktu prawnego, stwierdziła, że należy pamiętać o zwiększeniu liczby personelu, wcześniejszym wstrzymaniu zabiegów planowanych oraz rezerwacji krwi i zabezpieczeniu materiałowo-lekowym.
Zabezpieczenie medyczne podzielono na dedykowane poszczególnym uroczystościom, które z racji liczby uczestników potrzebują dodatkowych sił i środków w zabezpieczeniu medycznym, a także podniesienie gotowości wszystkich podmiotów działalności leczniczej we wszystkich segmentach (izby przyjęć i SOR-y, a także poradnie specjalistyczne) – od podstawowej opieki medycznej po nocną i świąteczną.
O zdrowie i bezpieczeństwo pielgrzymów zadbają patrole piesze (z uwzględnionym standardem wyposażenia i leków) i ruchome (na kładach, motocyklach, rowerach), stałe punkty medyczne i namioty szpitalne; Mszę św. na zakończenia ŚDM w Brzegach będzie zabezpieczało m.in. kilkadziesiąt karetek. Drobne zabezpieczenie w postaci karetek czy patroli pieszych zlokalizowane zostanie także w pobliżu dworców, dużych parkingów czy miejsc przesiadkowych.
W czasie ŚDM zostaną wzmocnione siły i środki Państwowego Ratownictwa Medycznego zarówno o zespoły naziemne, jak i lotnicze. Ministerstwo zdrowia deklaruje, że w przypadku wzmożonego zagrożenia zwiększona zostanie liczba śmigłowców na terenie Krakowa. Przewidziano też dodatkowych pięć stanowisk dla dyspozytorów zabezpieczenia medycznego.
Wśród kwestii omawianych w trakcie spotkania podkreślono także znaczenie odpowiedniego przygotowania map elektronicznych, dzięki którym ponad 100 dodatkowych karetek będzie gotowych szybko dotrzeć do potrzebujących.
Wśród rozważanych rozwiązań zaplanowano m.in. dołączenie do aplikacji dla pielgrzymów przygotowanej przez Komitet Organizacyjny informacji na temat dyżurów w szpitalach i aptekach.
Zabezpieczenie medyczne zaplanowano wg liczby miejsc przygotowanych dla pielgrzymów w czasie ŚDM w Polsce. Wstępny projekt będzie aktualizowany po zatwierdzeniu planu Błoń i podkrakowskich Brzegów w czasie uroczystości ŚDM, trasy pielgrzymowania papieża Franciszka po Polsce, a także dostosowywany do liczby pielgrzymów zamierzających wziąć udział w ŚDM.
Warto zaznaczyć, że również na Tydzień w Diecezji przygotowywane jest specjalne zabezpieczenie medyczne dla gości, którzy od 20 do 25 lipca będą u nas przebywać. W tych dniach dyżur pełnić będzie jeden z sosnowieckich oddziałów szpitalnych. Samorządowcy obiecali także zadbać, by w poszczególnych gminach byli dostępni cały czas lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni gotowi do niesienia pierwszej pomocy.

 

15 STYCZNIA 2016

Światowe Dni Młodzieży są wydarzeniem religijnym. Jednym z elementów jego finansowania jest partycypacja w kosztach pielgrzymów, którzy zgłoszą swój udział za pośrednictwem systemu rejestracyjnego po czym dokonają wyboru Pakietu Pielgrzyma i przyjadą do Krakowa. Pakiety Pielgrzyma zróżnicowane będą ze względu na wariant czasowy pobytu uczestników Światowych Dni Młodzieży.
Warto podkreślić, że wspomniane koszty ponoszą wszyscy uczestnicy Światowych Dni Młodzieży, zarówno z Polski, jak i zza granicy. Zwolnione z nich są osoby z najbiedniejszych krajów np. byłego Związku Radzieckiego. Dla nich organizowana jest akcja Bilet dla Brata, z której dochód przeznaczony jest właśnie na ten cel. Podobne koszty były w czasie wszystkich ŚDM organizowanych w poprzednich latach. W Polsce podane niżej ceny ustalił centralny komitet organizujący wydarzenie w Krakowie. Dostosowują się do nich pozostałe diecezje. Zebrane kwoty stanowią część kosztów, pozostałą sfinansują sponsorzy.

 Opcja TYGODNIOWA (A) od 25/07/2016 do 01/08/2016:
1-PAKIET A1: zakwaterowanie, wyżywienie, transport, ubezpieczenie, plecak pielgrzyma.
2-PAKIET A2: wyżywienie, transport, ubezpieczenie, plecak pielgrzyma.
3-PAKIET A3: zakwaterowanie, transport, ubezpieczenie, plecak pielgrzyma.
4-PAKIET A4: transport, ubezpieczenie, plecak pielgrzyma.
Przy wyborze pakietów, zawierających zakwaterowanie możliwe jest poproszenie o wydłużenie świadczeń o dodatkowy dzień (do 2 sierpnia). Wówczas można wybrać pakiety: A1+, A3+ lub B1+.
Koszty powyższych pakietów to:
A1 - 690 zł.; A1+ - 760 zł.; A2 - 590 zł.; A3 - 490 zł.; A3+ - 520 zł. ; A4 - 190 zł.

 Opcja WEEKENDOWA (B) od 29/07/2016 do 1/08/2016:
1-PAKIET B1: zakwaterowanie, wyżywienie, transport, ubezpieczenie, plecak pielgrzyma.
2-PAKIET B2: wyżywienie, transport ubezpieczenie, plecak pielgrzyma.
Przy wyborze pakietów, zawierających zakwaterowanie możliwe jest poproszenie o wydłużenie świadczeń o dodatkowy dzień. Wówczas można wybrać pakiety: A1+, A3+ lub B1+.
Koszty pakietów:
B1 - 310 zł.; B1+ - 390 zł., B2 - 250 zł.

 Opcja CZUWANIE I MSZA ŚW. NA ZAKOŃCZENIE (C) 30/07/2016 i 31/07/2016
PAKIET C: transport, ubezpieczenie, plecak pielgrzyma.
Koszt pakietu C1 - 150 zł.

 Użyte pojęcia oznaczają:
Nocleg pielgrzyma - nocleg u rodziny, w szkole, w miasteczku namiotowym. Do noclegu przypisane jest śniadanie, które będzie wydawane na podstawie talonu śniadaniowego.
Wyżywienie pielgrzyma - wydawane na terenie ŚDM dwóch ciepłych posiłków dziennie (jeden w ciągu dnia i drugi wieczorem) na podstawie dwóch osobnych talonów dla każdego pielgrzyma, który wybierze pakiet z wyżywieniem. Każdego dnia pielgrzym będzie miał do dyspozycji dwa talony, do zrealizowania w dowolnej kolejności: talon na posiłek dwudaniowy i talon na posiłek trzydaniowy.
Ubezpieczenie pielgrzyma - ubezpieczenie NW, KL i OC obejmujące okres pobytu na ŚDM w Krakowie.
Transport pielgrzyma - przejazdy komunikacją miejską w obrębie miasta oraz z miejsc noclegu do centrum wydarzeń i miejsc Wydarzeń Centralnych.
Plecak Pielgrzyma - materiały religijno-informacyjne oraz inne produkty niezbędne i pomocne w pełnym uczestnictwie w ŚDM.

 Przypomnę, że diecezja sosnowiecka na czas ŚDM w Krakowie organizuje w Jerzmanowicach dla młodzieży z naszego terenu specjalny Kampus: miasteczko namiotowe. Uczestnicy tego kilkudniowego wydarzenia będą mieli okazję wysłuchać katechez, prelekcji, koncertów, uczestniczyć w szkoleniach, spotkaniach z ciekawymi ludźmi. Uczestnictwo w zajęciach Kampusu jest bezpłatne, koszty bierze na siebie diecezja sosnowiecka. W dniach pobytu Ojca św. w Krakowie (czuwanie, Msza na zakończenie) uczestnicy Kampusu zostaną bezpłatnie dowiezieni do granic Krakowa, skąd w ramach najtańszego Pakietu Pielgrzyma (C1), który już trzeba opłacić, środkami komunikacji publicznej będą dowożeni w pobliże miejsc spotkań z Papieżem. Szczegóły Kampusu w Jerzmanowicach zostaną podane później. Zapisy na Kampus, ewentualnie na pozostałe pakiety prowadzone będą w parafiach.

 

18 GRUDNIA 2015

Ambasadorzy ŚDM
Znani dziennikarze, aktorzy, muzycy, sportowcy, podróżnicy czy działacze społeczni będą popularyzować spotkanie młodych w Krakowie w lipcu 2016 roku oraz rozpowszechniać idee Światowych Dni Młodzieży.
- Ambasadorzy to ludzie, którzy swoją postawą nas zaintrygowali – a więc wiemy, że są to osoby, które inspirują młodych ludzi. Chcemy, aby pomogły nam zapraszać pielgrzymów do Krakowa i przez kolejne 8 miesięcy mówić o tej wielkiej idei Światowych Dni Młodzieży – powiedziała Katolickiej Agencji Informacyjnej Ewa Korbut z biura prasowego ŚDM 2016. Dodała, że dzięki swoim dokonaniom zawodowym Ambasadorzy są również przykładem, że wiara chrześcijańska jest fundamentem dobrego i kreatywnego życia.
Ambasadorzy Światowych Dni Młodzieży to osoby wywodzące się z różnych środowisk. Wśród zaszczytnego grona znaleźli się m.in. aktorzy (Radosław Pazura czy Maciej Musiał), muzycy (Patrycja i Grzegorz Markowscy, Łukasz i Paweł Golcowie, Muniek Staszczyk czy Darek Malejonek), dziennikarze (Przemysław Babiarz i Brygida Grysiak-Ciesiołkiewicz), duchowni (bp Rafał Markowski, ks. Jan Kaczkowski), sportowcy (Jerzy Dudek czy Mateusz Ligocki) oraz podróżnicy (Marek Kamiński i Jan Mela).
- Moim zdaniem moc całej naszej grupy polega na różnorodności. Na tym, że nie jesteśmy ikonami religijności i świętości, bo generalnie ludzie nie są święci. Są wadliwi, bardzo często słabi, tak jak i my. Sądzę, że przez tą różnorodność wielu innych ludzi może odnaleźć się w historii któregoś z Ambasadorów i pomyśleć, że przecież też nadaje się dla Pana Boga. Myślę, że to w tym właśnie chodzi – powiedział o roli Ambasadora podróżnik Jasiek Mela.
- Przyjeżdżajcie na Światowe Dni Młodzieży w Polsce, bo właśnie tam będzie na Was szczególnie czekał Pan Bóg i będzie dotykać Was swoją miłością. Będą mocne przeżycia wspólnie z ludźmi z całego świata. Pokażmy wszystkim, że chrześcijaństwo to przede wszystkim wewnętrzna radość – w prostych słowach swoje zadanie jako Ambasadora wypełnił z kolei już tuż po gali muzyk Darek Malejonek.
Jak podkreśla kard. Stanisław Dziwisz najważniejsze w byciu Ambasadorem ŚDM 2016 jest godne reprezentowanie toczących się przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. „Chodzi o przekazywanie myśli, tego, na czym nam zależy. Aby do młodzieży skutecznie dojść z istotnymi treściami, bo przecież właśnie one zostaną w sercach i umysłach po zakończeniu tego wielkiego święta młodych” – ocenił.

Teledysk do hymnu
30 tysięcy ujęć i 11 miesięcy pracy – tak w skrócie można przedstawić historię powstawania teledysku do hymnu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Zdjęcia do klipu rozpoczęły się jesienią 2014 roku w studiu w Alwerni podczas nagrywania hymnu Światowych Dni Młodzieży.
W teledysku nie ma aktorów, jest prawdziwa matka z dzieckiem, prawdziwy artysta, który na żywo tworzy mural z Jezusem Miłosiernym, jest pan Artur, którego życie ułożyło się tak, że jest bezdomnym, są wokaliści, którzy włożyli swoją wrażliwość w to, by opowieść w teledysku była autentyczna, są także wolontariusze z międzynarodowej sekcji, którzy na co dzień pracują w Komitecie Światowych Dni Młodzieży.
- Chcieliśmy pokazać żywy Kościół, a nie jego zabytki. Mniej świętych z obrazków a więcej zwyczajnych ludzi, żyjących tu teraz, wprowadzających dobro. W historii, którą opowiadamy, jest autentyczność, której mogą szukać młodzi ludzie - mówi Marcin Jończyk ze Stacji7.pl, autor zdjęć i operator.
Zdjęcia kręcone były w różnych miejscach Polski: Ojcowskim Parku Krajobrazowym podczas nocy spadających gwiazd, w Tatrach, Łagiewnikach i w Brzegach, gdzie odbędzie się główne spotkanie z papieżem Franciszkiem, jak również na ulicach miast w tłumie spieszących się ludzi.
Światowe Dni Młodzieży to przede wszystkim „poruszenie” Ducha Świętego w sercach ludzi. To ruch różnych środowisk w jedną stronę dobra - Miłosierdzia Bożego. Taki szlachetny szczyt postawił przed młodymi Pan. Teledysk jest niczym innym jak opisem jak we wspólnym entuzjazmie młodzi różnych środowisk dają się porwać ku szczytnym wyzwaniom. Duch przezwycięża nasze ludzkie ograniczenia, lęki i kalkulacje. Miłosierdzie porywa na najpiękniejsze szczyt – zaznacza ks. Adam Paryszwka SDB, dyrektor Departamentu Komunikacji Światowych Dni Młodzieży, Kraków 2016.
Teledysk można m.in. obejrzeć na stronie www.smds.pl.

 

11 GRUDNIA 2015

Pielgrzymów będzie wielu, zatem czas na ŚDM w małej pigułce przygotowanej m.in. przez krajowe biuro tego wydarzenia. Informacje dotyczą tym razem pobytu w samym Krakowie.

Zakwaterowanie
Zakwaterowanie będzie zapewnione pielgrzymom, którzy wybiorą odpowiednie pakiety – tygodniowe lub weekendowe. Młodzież będzie mieszkać u rodzin oraz w szkołach, namiotach lub halach sportowych. Jak przewiduje Komitet organizacyjny, ok. 60 proc. uczestników ŚDM będzie w tych dniach mieszkać u polskich rodzin.
Każdy pielgrzym, niezależnie od miejsca zakwaterowania, proszony jest o zabranie ze sobą śpiwora i karimaty.
Miejsca, w których będą rozlokowani pielgrzymi zostały podzielone na cztery strefy. Strefa pierwsza obejmie Kraków, druga strefa to bliskie okolice miasta, trzecia strefa – Bochnia i Brzesko, czwarta dotyczy miejscowości w diecezjach kieleckiej i katowickiej. Dojazd do miejsc wydarzeń centralnych z każdej strefy, jak przewidują organizatorzy, nie zajmie więcej niż godzinę.
Rozlokowanie pielgrzymów rozpocznie się od pierwszej strefy – organizatorzy chcą w niej umieścić możliwie jak najwięcej osób. We wszystkich strefach młodych będzie gościć ok. 500 parafii.
Uczestnicy ŚDM dowiedzą się o miejscu zamieszkania wiosną przyszłego roku, po dokonaniu pełnej rejestracji. W każdej goszczącej pielgrzymów parafii działa zespół, który będzie w bezpośrednim kontakcie z poszczególnymi grupami. Nie będzie możliwości indywidualnych rezerwacji miejsc zamieszkania.
W miejscach zakwaterowania będą także wydawane pakiety pielgrzyma. Pielgrzymi, którzy nie korzystają z noclegów takie pakiety będą mogli odebrać w 4 miejscach w Krakowie oraz w 10 punktach umieszczonych na drogach dojazdowych.

Wyżywienie
Pielgrzymi, w zależności od wybranej opcji, otrzymają wyżywienie tygodniowe lub weekendowe.
Posiłki – obiady i kolacje, będzie można odbierać w krakowskich i okolicznych restauracjach oraz w ok. 100 punkach – polach i food trackach zlokalizowanych w okolicach miejsc wydarzeń centralnych i katechez. Będą do tego upoważniały specjalne bony.
Śniadania będą zorganizowane w miejscach zakwaterowania w parafiach. Pielgrzymi, którzy nie korzystają z noclegów śniadania organizują sobie we własnym zakresie. Talony na obiady i kolacje będzie można zrealizować o dowolnej porze dnia w miejscach oznaczonych logo ŚDM. Wykaz restauracji i punktów gastronomicznych będzie dostępny na stronie internetowej.
Będą dostępne także posiłki dla pielgrzymów wymagających specjalnej diety.

Transport
Z bezpłatnego poruszania się środkami komunikacji miejskiej – tramwajami, autobusami i koleją regionalną – będą mogli korzystać pielgrzymi posiadający identyfikator.
Podczas ŚDM uruchomiona zostanie specjalna siatka połączeń, która ma zapewnić sprawne dotarcie do miejsc wydarzeń centralnych oraz do Łagiewnik. W Krakowie będą także wyznaczone strefy piesze.
Parafialne komitety zapewnią pielgrzymom bezpłatny odbiór z lotniska lub z dworca. Natomiast dodatkowo płatne będzie wynajęcie autokaru, jeśli grupa wcześniej zgłosi taką potrzebę.
Autokarami nie będzie można jeździć po Krakowie. Będzie tam obowiązywała tylko komunikacja miejska.

Zabezpieczenie medyczne
Podczas ŚDM alarmowy nr 112 będzie dostępny w wielu wersjach językowych, tak, by każdy pielgrzym mógł bez problemu uzyskać pomoc.
Każdy patrol i punkt medyczny i patrol rozpocznie dyżur 2 godziny przed i po wydarzeniu, które zabezpiecza. Czynne będą także całodobowe punkty pomocy medycznej. Profesjonalna opieka medyczna będzie zapewniona w trakcie wszystkich wydarzeń centralnych, katechez oraz festiwalu młodych.
Młodzież, w ramach pakietów pielgrzyma, będzie miała także zapewnione ubezpieczenie.

 

27 LISTOPADA 2015

Światowe Dni Młodzieży coraz częściej pojawiają się w przekazach medialnych. Czasem od strony pozytywnej, np. jako największe spotkanie młodych na świecie, czasami od strony negatywnej, gdy mówi się np. o zagrożeniach terrorystycznych, jakie zaczynają dotykać nasz kontynent i nie tylko. Jednak to dla ludzi młodych ciałem i duchem na pewno nie będzie to stanowić przeszkody w dotarciu do Krakowa, a wcześniej również do diecezji sosnowieckiej. Będzie ich wielu, zatem czas na ŚDM w małej pigułce przygotowanej m.in. przez krajowe biuro tego wydarzenia.

Wspólnota, formacja i radość wiary
Celem organizowanych Dni jest przeżycie wielkiej wspólnoty Kościoła Powszechnego, słuchanie słowa Bożego, sprawowanie sakramentów Pokuty i Eucharystii oraz radosne głoszenie Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela.

Znaki ŚDM: Krzyż i Ikona
Spotkaniom towarzyszą dwa szczególne znaki podarowane przez Jana Pawła II, którymi są Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Znaki te nie tylko są z młodymi podczas ŚDM, ale non-stop krążą po świecie, gromadząc na modlitwie i adoracji setki, a nawet tysiące młodych każdego dnia.
W Niedzielę Palmową, 13 kwietnia 2014 r., znaki te Ojciec Święty przekazał w Rzymie polskiej młodzieży i rozpoczęła się peregrynacja Krzyża ŚDM i Ikony Matki Bożej po polskich diecezjach oraz kilkunastu krajach Europy Wschodniej.

ŚDM - spotkania na temat
Każdy ŚDM wymaga dobrego przygotowania pod względem treści, nad którą pochylą się młodzi gromadząc się na kilka dni w grupach językowych. Tematykę corocznych spotkań określa sam Ojciec Święty, kierując do młodych przesłanie zwane ORĘDZIEM. W czasie ŚDM treści te są pogłębiane podczas trzydniowych spotkań zwanych triduum katechetycznym.

Ile czasu trwają ŚDM
ŚDM są spotkaniem wielodniowym. Obecnie mają one dwie zasadnicze części: pierwsza to "Dni w Diecezjach", kiedy młodzież przebywa na terenie całego kraju, który jest gospodarzem spotkania; druga to "Wydarzenia Centralne", czyli tygodniowy pobyt młodzieży w głównym mieście organizacyjnym.

Jaki jest cel "Dni w Diecezjach"?
Struktura "Dni w Diecezjach" zależy od charakterystyki i stylu goszczącej diecezji; jest to czas na wzajemne poznanie, integrację, poznanie kultury i topografii danego regionu. Na tym etapie nie brakuje wycieczek turystycznych, wspólnych zabaw, a także zaangażowania społecznego w różne dzieła i projekty przygotowane przez organizatorów.

Jak wygląda struktura całego tygodnia ŚDM?
Po zakończeniu "Dni w Diecezjach", wszyscy udają się do diecezji, którą Ojciec Święty wyznaczył jako miejsce przeżywania wydarzeń centralnych. Młodzież gromadzi się tam na okres całego tygodnia. W poniedziałek przyjeżdża w dane miejsce, we wtorek uczestniczy w ceremonii otwarcia, w środę, czwartek i piątek bierze udział w katechezach i festiwalu młodych, w sobotę pielgrzymuje na miejsce czuwania i uczestniczy w wieczornym spotkaniu z Papieżem, a w niedzielę bierze udział w uroczystej Mszy św. kończącej dany ŚDM. Wydarzeniom centralnym towarzyszą specjalne strefy spotkań, zwane Strefą Pojednania.

 

20 LISTOPADA 2015

Światowe Dni Młodzieży coraz częściej pojawiają się w przekazach medialnych. Czasem od strony pozytywnej, np. jako największe spotkanie młodych na świecie, czasami od strony negatywnej, gdy mówi się np. o zagrożeniach terrorystycznych, jakie zaczynają dotykać nasz kontynent i nie tylko. Jednak to dla ludzi młodych ciałem i duchem na pewno nie będzie to stanowić przeszkody w dotarciu do Krakowa, a wcześniej również do diecezji sosnowieckiej. Będzie ich wielu, zatem czas na ŚDM w małej pigułce przygotowanej m.in. przez krajowe biuro tego wydarzenia. Za tydzień jej ciąg dalszy.

Czym są ŚDM?
Światowe Dni Młodzieży to międzynarodowe spotkania młodych całego świata, którzy razem ze swoimi katechetami, duszpasterzami, biskupami i papieżem gromadzą się w jednym miejscu, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa.

Kto jest ich autorem?
Pomysłodawcą i pierwszym gospodarzem tych Dni był święty Jan Paweł II, który zgromadził młodych w Rzymie (1984, 1985, 2000), Buenos Aires (1987), Santiago de Compostela (1989), Częstochowie (1991), Denver (1993), Manili (1995), Paryżu (1997) i Toronto (2002).

ŚDM - Papież i Młodzi. Razem.
Po śmierci Jana Pawła II kontynuatorem pięknego dialogu Kościoła z młodymi i wielkim orędownikiem Światowych Dni Młodzieży stał się papież Benedykt XVI, który przewodniczył kolejno spotkaniom w Kolonii (2005), Sydney (2008) i Madrycie (2011). Dzięki posłudze Benedykta XVI Chrystus był ciągle głoszony i adorowany przez młodych całego świata, a Kościół mógł dostrzegać swoje młode i radosne oblicze tak bardzo potrzebne współczesnemu światu.
W lipcu 2013 r. (Rio de Janeiro) z młodzieżą spotkał się papież Franciszek. On także ogłosił, że następne spotkanie młodych odbędzie się w 2016 roku w Krakowie, w Polsce.

Trochę historii - spotkania "na próbę"
Dwa pierwsze spotkania (1984, 1985) zorganizowane z okazji Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia (1983-1984) i Międzynarodowego Roku Młodzieży (1985) nie były jeszcze Światowymi Dniami Młodzieży. To jednak one dały papieżowi impuls do podjęcia tej błogosławionej inicjatywy, która trwa do dnia dzisiejszego.

Ustanowienie ŚDM
Jako datę ustanowienia Światowych Dni Młodzieży przyjmuje się dzień 20 grudnia 1985 r., kiedy to Jan Paweł II na spotkaniu opłatkowym, wobec Kardynałów i Pracowników Kurii Rzymskiej, wyraził pragnienie, by Światowe Dni Młodzieży odbywały się co roku w Niedzielę Palmową jako spotkanie diecezjalne, a co dwa lub trzy lata w wyznaczonym przez niego miejscu jako spotkanie międzynarodowe.

W sieci
Pora na wyjaśnienie skrótu adresu strony poświęconej Światowym Dniom Młodzieży w diecezji sosnowieckiej: SMDS. - To Strona Młodych Diecezji Sosnowieckiej - z uśmiechem tłumaczy ks. Szymon Wojciechowski. A ja dodam: młodych nie tylko ciałem, ale duchem. A tu data urodzenia jest sprawą naprawdę drugorzędną.
Zatem zapraszam jak najczęściej. Jak mawiano dawno temu w kabarecie Dudek: jeśli Wam się podoba, zajrzyjcie jeszcze raz, jeśli nie, zaproście znajomych…

 

13 LISTOPADA 2015

 Rok 2016 będzie bardzo bogaty w wydarzenia o charakterze religijnym. Będzie to bowiem w naszym kraju Rok Chrztu na pamiątkę 1050 rocznicy Chrztu Polski. Zgodnie z wolą papieża Franciszka obchodzić też będziemy Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. A Polska i świat przeżyją Światowe Dni Młodzieży. Rozpocznie się też Sztafeta Modlitwy o Powołania. I o tym wszystkim mówili dziekani i duszpasterze młodzieży w czasie spotkania w Sosnowcu 31 października.
Najwięcej czasu w czasie sosnowieckiego spotkania poświęcono oczywiście Światowym Dniom Młodzieży. - To musi być poruszenie całej diecezji, księży, młodzieży i przedstawicieli samorządowców - podkreślił bp Grzegorz Kaszak. Przed Światowymi Dniami Młodzieży odbywać się będzie Tydzień w Diecezji. Uczestniczyć w nim będzie ponad 5 tys. pielgrzymów praktycznie z całego świata. - Już zgłosiło się 4680 osób i ta liczba stale rośnie - zdradza ks. Szymon Wojciechowski. Goście, razem z mieszkańcami diecezji staną się jedną wielką, światową rodziną. - Chcemy, by większość przybyłych mieszkała w domach naszych rodzin - mówi ks. Jarosław Kwiecień. - Gościnność jest przecież bardzo chrześcijańską cechą - dodaje. W ramach tego tygodnia będzie dzień tzw. dekanalny. Np. wójt Klucz chciałby, by tego dnia goście i mieszkańcy gminy i okolic odwiedzili jedyną w Europie pustynię. Być może uda się zorganizować pokaz sprzętu wojskowego i skoków spadochronowych. Będzie też pielgrzymka piesza do Częstochowy, spotkanie na Placu Papieskim w Sosnowcu czy wyjazd do Oświęcimia. - We wszystkich wydarzeniach mogą uczestniczyć także diecezjanie. Wyjątkiem jest zwiedzanie obozu w Oświęcimiu ze względu na ograniczoną przepustowość muzeum - mówi ks. Wojciechowski.
Na razie trwa akcja modlitwy za to wydarzenie i jego promocja. Od grudnia we wszystkich parafiach przynajmniej raz w miesiącu będą spotkania, konferencje i modlitwy za ŚDM. W wielu wspólnotach dzieje się to już dawno.
Z ważnych informacji przed Tygodniem w Diecezji:
- Grupy obcokrajowców obowiązkowo muszą się zgłosić i zarejestrować najpierw w Krakowie, a później w diecezjalnym biurze. Dzięki temu na przełomie marca i kwietnia 2016 roku parafie będą już wiedziały, kto, z jakiego kraju i w jakiej ilości do nas przyjedzie.
- Tydzień w Diecezji będzie zabezpieczony medycznie przez Szpital im św. Barbary. Prócz tego organizatorzy szukają w każdej gminie zaprzyjaźnionych lekarzy i ośrodki zdrowia, które będą „pod telefonem”.
- Do końca lutego rodziny, które chcą przyjąć obcokrajowców muszą to zgłosić w swojej parafii. W liście rozdawanym w czasie wizyty duszpasterskiej (kolędy) będzie specjalny formularz.
- W każdej parafii jest już lider wspomagany przez kilku wolontariuszy, który będą pomagać w przeprowadzeniu Tygodnia w Diecezji. 14 listopada w Olkuszu odbędzie się dla nich spotkanie i szkolenie. Tydzień wcześniej podobne spotkanie odbyło się w Sosnowcu.
- Dla naszej młodzieży przygotowywany jest Kampus w Jerzmanowicach. Stąd, po wykupieniu obowiązkowego, krakowskiego pakietu pielgrzyma młodzież będzie dojeżdżać na spotkania z papieżem Franciszkiem. Odpowiedzialny za Kampus ks. Sławomir Woźniak z zespołem wolontariuszy zorganizuje prócz tego koncerty, spotkania i modlitwy. Ta część wydarzenia będzie dla naszej młodzieży bezpłatna.
Pracy jest więc sporo. O wszystkim na bieżąco można przeczytać na stronie internetowej www.smds.pl i profilu facebookowym.

 

6 LISTOPADA 2015

Rok 2016 będzie bardzo bogaty w wydarzenia o charakterze religijnym. Będzie to bowiem w naszym kraju Rok Chrztu na pamiątkę 1050 rocznicy Chrztu Polski. Zgodnie z wolą papieża Franciszka obchodzić też będziemy Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. A Polska i świat przeżyją Światowe Dni Młodzieży. Rozpocznie się też Sztafeta Modlitwy o Powołania. I o tym wszystkim mówili dziekani i duszpasterze młodzieży w czasie spotkania w Sosnowcu 31 października.
Bp Grzegorz Kaszak zaproponował, by 28 listopada do sosnowieckiej katedry przybyli przedstawiciele wszystkich naszych parafii. W czasie liturgii otrzymają świecę - symbol chrztu św. Dzień później świeca ta uroczyście zostanie wniesiona do naszych świątyń, by przypominać nasz chrzest.
Rok 2016 ma też być czasem modlitw o powołania. W tym roku akademickim przygotowanie do kapłaństwa rozpoczęły zaledwie trzy osoby. Na nic się zdadzą ludzkie wysiłki, jeśli Bóg nie będzie powoływał młodych ludzi do służbie w kapłaństwie i zakonie. Stąd pomysł Sztafety Modlitw o Powołania. Codziennie w jednej parafii modlić się będą wierni w tej intencji. Szczegóły są dopiero dogrywane.
8 grudnia w Kościele Powszechnym rozpocznie się Rok Miłosierdzia. Jest on kolejnym darem, którego znakiem będą szeroko otwarte Bramy Miłosierdzia. "Ojciec Święty upoważnia także biskupa diecezjalnego do wyznaczenia sanktuariów i innych kościołów o szczególnym znaczeniu, w których przez cały rok otworzona zostanie taka sama Brama Miłosierdzia" - czytamy w specjalnym dekrecie bp. Grzegorza Kaszaka, który został w tych dniach ogłoszony. Na mocy tego upoważnienia, aby dać możliwość przejścia przez Drzwi Święte, które staną się tym samym Bramą Miłosierdzia i by w ten sposób uzyskać odpust oraz duchowe łaski Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, wyznaczone zostały następujące świątynie: bazylika katedralną w Sosnowcu, bazylika pw. św. Andrzeja Ap. w Olkuszu, bazylika pw. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, kolegiata pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie, sanktuarium pw. NMP Nieustającej Pomocy w Jaworznie – Osiedlu Stałym, kościół pw. św. Stanisława BM w Czeladzi. Ojciec Święty zaznaczył, że aby przeżyć i uzyskać odpust, wierni mają odbyć krótką pielgrzymkę do Drzwi Świętych, otwartych w każdej katedrze i w kościołach wyznaczonych przez biskupa „na znak głębokiego pragnienia prawdziwego nawrócenia”. „Ważne jest, aby ten moment był połączony przede wszystkim z sakramentem pojednania i uczestnictwem we Mszy św. oraz refleksją nad miłosierdziem. Konieczne będzie, by tym celebracjom towarzyszyło wyznanie wiary i modlitwa za mnie oraz w intencjach, które noszę w sercu dla dobra Kościoła i całego świata” – napisał papież Franciszek.
Najwięcej czasu w czasie sosnowieckiego spotkania poświęcono oczywiście Światowym Dniom Młodzieży. Ale o tym już za tydzień…

 

  30 PAŹDZIERNIKA 2015

Diecezja sosnowiecka to 162 wspólnoty parafialne rozsiane na terenie 25 gmin. Coraz bardziej widać mobilizację przed Światowymi Dniami Młodzieży. Aktywnie w przygotowania włączają się parafie, ale także samorządowcy. Te pierwsze chcą zrobić wszystko, by Tydzień w Diecezji był wielkim wydarzeniem duchowym, ci drudzy, by stał się doskonałą okazją do promocji regionu.
Młodzież, która do nas przyjedzie, reprezentować będzie praktycznie wszystkie zakątki globu. Dla nich, a także dla gospodarzy przygotowywane są materiały promocyjne i informacyjne. Gminy mają dostarczyć odpowiednie teksty, produkowane są też tzw. roolup’y czyli składane stojaki z banerami informującymi o wydarzeniu. Znajdą się one we wszystkich kościołach oraz w wielu urzędach czy ośrodkach, które wyrażą takie pragnienie, by je ustawić. Jednym z pomysłów jest też przygotowanie specjalnej aplikacji internetowej, która będzie informować na bieżąco o wszystkim, co dotyczy Tygodnia w Diecezji i Światowych Dniach Młodzieży. Od wielu tygodni działa też strona internetowa www.smds.pl. Pojawiły się na niej już pierwsze teksty informacyjne w językach obcych.
Młodzież, która do nas przyjedzie, będzie chciała spędzić ten czas na modlitwie, ale też na różnego rodzaju aktywnościach. Będzie festiwal talentów z prezentacją na Placu Papieskim w Sosnowcu, zwiedzanie Oświęcimia czy mini - pielgrzymka piesza na Jasną Górę. Już widomo, że goście zza granicy pojadą do miejscowości Wrzosowa, by przejść 14 kilometrów 300 metrów na Jasną Górę.
W Sosnowcu na Placu Papieskim z kolei międzynarodowe spotkanie będzie nosiło tytuł „Miłość silniejsza, niż śmierć”. Goście będą bowiem po zwiedzaniu Obozu Zagłady w Oświęcimiu. Będzie to czas świadectw przeplatanych muzyką i multimediami. Oczywiście zarys tego spotkania dopiero się tworzy, więc z każdym miesiącem będzie o nim wiadomo więcej. A dla młodzieży z naszej diecezji przygotowywane jest miasteczko namiotowe w Jerzmanowicach, by na spotkanie z papieżem Franciszkiem było jak najbliżej.
Najważniejsze terminy:
20 lipca 2016 (środa) - pielgrzymi z różnych zakątków świata będą przybywać do naszych parafii, wieczorem spotkanie zapoznawcze.
21 lipca (czwartek) - po śniadaniu w rodzinach, które będą gościć pielgrzymów i po porannej modlitwie w kościele będzie czas na program ustalony i przygotowane przez poszczególne dekanaty (zwiedzanie lokalnych atrakcji turystycznych, mecze, koncerty, rajdy...)
22 lipca (piątek) - początek dnia taki sam, później wyjazd do Wrzosowej na pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę z Mszą Świętą na wałach. Wieczorem goście powrócą do rodzin.
23 lipca (sobota) - początek dnia jak poprzednio. Później wyjazd do Oświęcimia i zwiedzanie Obozu Zagłady. Po południu i wieczorem spotkanie centralne na Placu Papieskim w Sosnowcu z Mszą Świętą celebrowaną przez biskupa Grzegorza Kaszaka.
24 lipca (niedziela) - śniadanie u rodzin, Msza Święta ze wspólnotą parafialną, obiad i czas spędzony wspólnie z rodziną gospodarzy i zaproszonych przez nich gości.
25 lipca (poniedziałek) - po śniadaniu u rodzin i modlitwie goście zostaną pożegnani, by udać się na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.
Program ten może oczywiście jeszcze ulec korektom. Ale to będzie czas gościnności, dawania świadectwa wiary i radości.

 

23 PAŹDZIERNIKA 2015

Z rozmów z mieszkańcami naszej diecezji wynika, że mają spore obawy przed przyjęciem młodych pielgrzymów na Światowe Dni Młodzieży w swoich domach. „Nie znam języka obcego, jak się domagam?”, „Boję się wpuścić obcych ludzi pod swój dach”, „Nie mam czasu przez tydzień zajmować się gośćmi, muszę iść do pracy” - to chyba najczęściej pojawiające się obawy. Niepotrzebnie…
Zanim młodzi ludzie spotkają się pod Krakowem z papieżem Franciszkiem, będą przebywali w różnych częściach Polski. W naszej diecezji będzie to 5 do 6 tysięcy osób. Wśród nich będzie kilku biskupów (najczęściej zamieszkają na plebaniach) i wielu księży, sióstr i braci zakonnych. Tzw. Tydzień w diecezji czyli najczęściej czas od 20 do 25 lipca 2016 roku będzie wypełniony spotkaniami na szczeblu parafialnym, dekanalnym i diecezjalnym. Większość gości z praktycznie całego świata zamieszka w domach i mieszkaniach słynących z gościnności polskich rodzin. Dla celów logistycznych przyjęto, że na 1000 mieszkańców będzie to 10 pielgrzymów. Są to jednak dane umowne, bo niektóre wspólnoty parafialne już zadeklarowały, że chcą przyjąć znacznie więcej gości. Wielu Polaków mieszkało w domach w krajach, gdzie odbywały się poprzednie Światowe Dni Młodzieży. Teraz nasza szansa, by się zrewanżować. Przyjmij świat u siebie!
Nasi goście nie będą przypadkowymi osobami. Będą to członkowie grup parafialnych i wspólnot, które znacznie wcześniej się zarejestrowały w odpowiednim systemie zgłoszeń. Każda grupa przyjedzie (lub przyleci) z opiekunem, w czasie drogi poznając się jeszcze lepiej. Niektóre grupy już się kontaktują z miejscem docelowym przez maila, skype lub facebook’a. I nieważne, czy mieszkamy w dużym domu czy mamy mieszkanie w bloku. Ważne, by gości przyjąć u siebie, a nie w szkole czy internacie. Wystarczy pokoik i łóżko, a nawet materac na podłodze oraz ciepły posiłek.
Problemem do pokonania jest też bariera komunikacyjna. Najważniejszy jest język serca. Ostatecznie na migi zawsze można się jakoś dogadać. Pomogą też słowniki i rozmówki polsko - jakieś tam, są też translatory na komórkę i tablet.
Pielgrzymi będą mieszkać w naszych domach właściwie tylko w nocy, rano i wieczorem. Trzeba im zaproponować śniadanie i kolację, pozostałą część dnia goście spędzą na zajęciach organizowanych przez dekanat i diecezję. Będzie to wyjazd na pielgrzymkę, zwiedzanie czy pieszy rajd. Oczywiście można się wybrać razem z nimi, ale jeśli nie mamy na to czasu, możemy się zająć swoimi sprawami. Ale za to niedziela będzie dla was. Oprócz wspólnej Mszy Świętej, będzie okazja do wspólnego spaceru, grila czy obiadu. Historia poprzednich Światowych Dni Młodzieży pokazuje, że te przyjaźnie trwają później całe lata.
Jak zgłosić swoją chęć przyjęcia pielgrzymów? Niektóre parafie już tworzą listy chętnych. W czasie najbliższej wizyty kolędowej można o to spytać swojego księdza. W wielu wspólnotach kolportowane są odpowiednie karty zgłoszeniowe. W każdej parafii jest też wyznaczony przez proboszcza wolontariusz, który z grupą współpracowników pomoże wszystko przygotować. Już niedługo opublikujemy też program pobytu młodych ludzi z całego świata w naszej diecezji.
A zatem: jeżeli chciałbyś spotkać ciekawe osoby, poznać kulturę obcego kraju, nawiązać nowe, międzynarodowe znajomości, dać świadectwo swojej wiary albo po prostu: być blisko, skontaktuj się ze swoim księdzem lub liderem parafialnych przygotowań do ŚDM. Jak mówi Pismo Święte: „Niech trwa braterska miłość. Nie zapominajmy o gościnności, gdyż przez nią niektórzy, nie wiedząc, aniołom dali gościnę” (Hbr 13,1-2).

23032